20 grudnia 2020 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia - 20 grudnia 2020 - IV niedziela Adwentu   - B/I

 

1. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Przeżyjmy ją godnie i po katolicku. Pomocny scenariusz Wieczerzy Wigilijnej podany został każdej rodzinie wraz z opłatkiem dostarczonym do domów. Jeżeli kogoś p. organista nie zastał w domu podczas roznoszenia opłatków a życzy sobie opłatki, może od dziś do środy po mszy św. zgłosić się do niego po poświęcony opłatek.

 

2. W piątek Boże Narodzenie. Z uwagi na pandemiczny czas będą dwie pasterki, o godz. 22,00 (wigilijna noc) i jak zwykle o północy. Przed pasterkami wspólne śpiewanie kolęd. 

 

3. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia msze św. o  godz. 9,00; 10,30; 12,00; 17,00 czyli jedna dodatkowa aby zachować wymogi zarządzeń sanitarnych. Jak zwykle nie będzie mszy św. o 7,00. W drugi dzień Bożego Narodzenia (sobota) porządek podobny: 7,00; 9,00; 10,30; 12,00; 17,00. Taki też porządek będzie i w przyszłą niedzielę, w Święto Świętej Rodziny

 

4. Z uwagi na zarządzone ograniczenia z powodu pandemii wirusa Covid 19, wizytę duszpasterską rodzin (kolędę) przełożymy nieco w czasie. Będziemy oczywiście kolędować ale trochę później, kiedy będzie nieco mniej ograniczeń. Będziemy o tym informować w ogłoszeniach. Z uwagi, że kolędowanie będzie przesunięte w czasie, porządek mszy św. w dni powszednie do Uroczystości Trzech Króli, będzie jak zwykle czyli o 7,00 i 17,00.

 

5. Roraty w tym tygodniu we wtorek godz. 17,00 a w poniedziałek i środę o godz. 7,00. 

 

6. Przez pośrednictwo harcerzy dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Rodziny, które chciałyby przyjąć to światło, by w Wigilię i Boże Narodzenie zaświeciło w naszych domach prosimy przybyć z lampionem do świątyni na roraty we wtorek na 17,00 lub w środę lub czwartek na godz. 7,00 i zapalić od tego światła betlejemskiego swoje domowe świece. 

 

7. Dziękujemy dzieciom i ich bliskim za piękne dekoracje na nasze choinki w świątyni. 

 

8. Po mszach św. przy świątyni można jeszcze  nabywać świece Caritas, Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.   Świece jak w latach ubiegłych po 5,- i po 15,- zł. Jeśli ktoś złoży więcej, przekażemy również to na ten cel do Caritas-u. 

 

9. Na stoliku  przy świecach są też do nabycia nasze parafialne kalendarze ścienne, gdzie  poszczególne miesiące zdobią tym razem zdjęcia z wydarzeń i uroczystości liturgicznych z naszych parafialnych  świątyń. Zaznaczone są jak zwykle zielonym kolorem uroczystości i wydarzenia życia naszej parafii. Jak przy nabywaniu złożymy po 5 zł. to około 1,- zł będzie na cele renowacyjne w naszych świątyniach. Pamiętajmy także o naszych parafianach poza granicami czy w innych miastach mieszkających, aby im ofiarować nasz kalendarz, wówczas będą duchowo bliżej nas i ten kalendarz ich ucieszy.

 

10. Czas adwentu to otwarcie serc na innych ludzi, szczególnie tych którzy cierpią niedostatek. W naszej świątyni jest jak co roku okazja do podzielenia się produktami spożywczymi, które można składać przy bocznych ołtarzach jeszcze dziś (20.12.2020), ewentualnie jutro do godz. 8,00.  Z tych produktów powstaną paczki żywnościowe tym razem dla osób starszych i chorych najbardziej potrzebujących. Ponieważ pewnych produktów trzeba zawsze dokupić, w dzisiejszą  niedzielę złożyliśmy na tacę nieco więcej  Dziękujemy tym co na konto parafii przesłali już ofiarę na ten cel. Do Wigilii paczki dostarczymy. 

 

11. W tym roku ze względu na obiektywne trudności zakupiliśmy choinki w markecie, wzięliśmy największe, jakie były ale i tak są mniejsze niż było zwykle. Może to też jest wymowny znak kryzysowego, pandemicznego roku. 

 

12. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w trosce o siebie i bliźnich, starajmy się zachowywać ostrożnie, zgodnie z zaleceniami ale nie nakręcajmy spirali lęku, zwłaszcza ludziom starszym. Dostrzegajmy człowieka i jego potrzeby nie tylko wirusy.

 

13. Dziękujemy za składane ofiary na spłacenie prac remontowych i renowacyjnych naszych świątyń czy to bezpośrednio u księży czy wpłacając na konto Parafialne. Obecna sytuacja skomplikowała finanse parafii i tym samym troskę o renowację naszej pięknej i zabytkowej świątyni oraz zabytków ruchomych w obydwu świątyniach. Jeszcze nie wiemy jak ten problem rozwiązać ale jakoś trzeba. Konto bankowe parafii podane jest w ogłoszeniach, na stronie  internetowej  i w Siewie Brzeskim,  nr 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001 lub 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002.

 

14. Przy tej okazji wspominamy wybitnego proboszcza brzeskiego ks. prał. Stefana Kulińskiego (1902-1941), tego, który odbudowywał naszą świątynię po skutkach zniszczeń wojennych Potopu Szwedzkiego. Dokładnie w niedzielę 20 grudnia 1908 roku dokonano poświęcenia odnowionej tej świątyni. Stąd dziś o godz. 11,00 sprawowana jest msza św. za ks. prał. Stefana Kulińskiego i wszystkich, którzy do tej odbudowy się przyczynili, aby patronowali i naszej renowacji. W czwartek (17.12) minęła także 147 rocznica urodzin tego wybitnego kapłana, który w czasie II wojny światowej przez pewien czas, do jego aresztowania przez Niemców, pod nieobecność biskupa i z jego polecenia administrował północną częścią naszej diecezji.

 

W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp.: +Alicji Karczemnej, l.73 z ul. Orzeszkowej 8; +Tadeusza Romela, l.71 z Kąkowej Woli a we wtorek pogrzeb +Ireny Urbańskiej, l.89 z ul. Głowackiego 11a. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z naszych rodzin oraz ostatnio zmarłych  kapłanów polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

INTENCJE MSZALNE:

 

NIEDZIELA – 20 grudnia 2020 - IV Niedziela Adwentu (I/B)

   7.00  + za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie
   9.00  1/.+ Protazy Osiński – pg
           2/.+ Piotr Jaroszewski – pg
 11.00  1/.+ Ks. Prałat Stefan Kuliński (ur.)
           2/.+ Leokadia Krygier – pg
 17.00 + Halina Danielewska – pg

PONIEDZIAŁEK – 21 grudnia 2020

   7.00  1/. + Bogumił Radecki R26, Józef i Anna Radeccy
           2/. + Stanisław Kowalewski – pg
 17.00  1/. + Tomasz Jędrzejczak (im.)
           2/. + Jarosław Tomczak – pg

WTOREK – 22 grudnia 2020

  7.00  1/. + Anna Smól R3
          2/. + Józef Ziółkowski R1 – pg
17.00  1/. + Małgorzata Słowińska – pg
          2/. + Alina Rajczuk – pg

ŚRODA – 23 grudnia 2020

   7.00 + Barbara Zielińska – pg
17.00 1/. + Bogdan Nowakowski – pg
         2/. + Krystyna Krasińska, Irena i Zenon Tulimowscy
         3/. + Bożena Jackowska – pg

CZWARTEK – 24 grudnia 2020 wigilia

7.00  1/. + Jan Szymczak – pg
        2/. + Jadwiga Rzadkowolska – pg
        3/. + Krystyna Krasińska, Irena i Zenon Tulimowscy/rez./
22.00  PASTERKA za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie

PIĄTEK –25 grudnia 2020uroczystość Bożego Narodzenia

 00.00 + PASTERKA za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie
   9.00 + Leokadia Krygier – pg
 10.30 + Marta Stanna
 12.00 + Jan Mikołajczyk – pg
 17.00 + Stanisław Żydczak/rez./

SOBOTA –26 grudnia 2020 - święto św. Szczepana, pierwszego męczennika
 
   7.00 + Irena i Marian Wiśniewscy
   9.00 + Andrzej Musiński – pg
 10.30 + Wacława Karczewska i zm. z rodz. Juszczyńskich i Karczewskich
 12.00 + Protazy Osiński – pg
 17.00 + o Boże Błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Eryka z racji 18 r. urodzin

NIEDZIELA – 27 grudnia2020 - Niedziela Świętej Rodziny

  7.00  + za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie
  9.00  + Marianna Nowacka R27
10.30  + Stanisław Gotówka
12.00  + Szczepan Kuligowski (im.)
17.00  + Krystyna Roman Zofia Anna Henryk i Marianna Jabłońscy