22 grudnia 2019 - Ogłoszenia

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie -22 grudnia 2019  -  IV niedziela Adwentu  -  A (II)


Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości. Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

1.      We wtorek Wigilia Bożego Narodzenia. Przeżyjmy ją godnie i po katolicku. Pomocny scenariusz Wieczerzy Wigilijnej podany został każdej rodzinie wraz z opłatkiem dostarczonym do domów. Jeżeli kogoś p. organista nie zastał w domu podczas roznoszenia opłatków a życzy sobie opłatki, może dziś po mszy św. zgłosić się do niego po opłatek

2.       Pasterka jak zwykle o północy w kościele parafialnym. Przed pasterką - 30 min. -  wspólne śpiewanie kolęd pod przewodnictwem zespołu "Spod strzechy" . Zespół  w tradycyjnych strojach kujawskich przy akompaniamencie  akordeonu i bębna zaśpiewa ludowe kolędy i pastorałki.  Zapraszamy.

3.      W pierwszy dzień Bożego Narodzenia msze św. o północy; 9,00; 11,00; 17,00. Jak zwykle nie będzie mszy św. o 7,00. W drugi dzień Bożego Narodzenia porządek jak w niedziele: 7,00; 9,00; 11,00; 17,00.

4.      Po Świętach z racji kolęd (wizyt duszpasterskich) kancelaria parafialna czynna tylko od 7,30-8,30.

5.      Dostępny jest nadal nasz ścienny Brzeski Kalendarz na 2020 r.

6.      Dziś jest nowy, grudniowy nr Siewu Brzeskiego a w nim bieżące wydarzenia parafialne, wieści ze szkół, relacje z pogrzebu ks. bp. Bronisława Dembowskiego, zmarli kapłani i parafianie brzescy. Kolejny art. dr. K. Optołowicza Polska i Polacy w świetle nauczania papieskiego a w Historiach brzeskich art. historyka ks. Karola Kolendy wik. z Kruszyna - Krzyżacka zawierucha na Kujawach oraz szczegóły z Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej, jaki miał miejsce w Brześciu Kuj. Do nabycia przed świątynią i kancelarii...

7.      W tym roku ponownie wróciliśmy do robienia także żywej szopki bożonarodzeniowej przy świątyni. Przy Świętej Rodzinie będą w niej m.in. oślica z oślęciem, konik kucyk, króliki i inne zwierzęta, będzie ptactwo domowe i ozdobne. Składamy podziękowanie za wsparcie tej inicjatywy przez dyr. ZS CKR ze Starego Brześcia. Szkoła ma m.in. klasy technikum weterynarii, stąd takie zwierzęta. Udostępniono nam gotowy domek dla zwierząt. Inne zwierzęta i ptactwo udostępnili parafianie. Dziękujemy za to uatrakcyjnienie przeżywania Bożego Narodzenia 2019 w Brześciu Kuj.  Dekoracji choinek ozdobami i żłóbka w świątyni podjęła się Wspólnota Odnowy w Duchu Św. wraz z ks. K. Włodarczykiem. Piękne bombki własnoręcznie tworzone i ozdoby przyniosły dzieci przychodzące na roraty. Pracochłonne gwiazdy zaś uczniowie ze Szkoły nr 2 wraz z p. Violettą Matusik. Na podkreślenie zasługuje oddana praca p. Leszka Witkowskiego.

8.      Podziękowanie dla p. Krzysztofa Spychalskiego i jego pracowników za przywiezienie choinek i za pomoc p. Leszkowi w ustawieniu w świątyni. Dziękujemy ofiarodawcom produktów do paczek i p. Sylwii Witkowskiej za dostarczenie od parafii świątecznych paczek do domów starszych osób.

9.      Rozpoczęła się zima, zainteresujmy się osobami starszymi czy samotnie mieszkającymi w naszym sąsiedztwie aby przyjść im z pomocą czy zgłosić potrzebę pomocy ...

10.  Zakończono tegoroczny etap prac renowacyjnych przy elewacji świątyni parafialnej. Odnowiona została frontowa (zachodnia) elewacja naszej świątyni. Konserwatorski odbiór całości miał miejsce w poniedziałek 16 grudnia 2019. Obecni byli przedstawiciele inwestora, wykonawcy, kierownik budowy, inspektor nadzoru, konserwator zabytków na bieżąco dozorująca prace, przedstawiciel lokalnej społeczności i odbierająca prace kierownik wydziału zabytków delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  Ewa Renata Kowalewska z pracownikiem. Pozostały jeszcze kwestie finansowe. Jeden odcinek prac dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już został rozliczony i zapłacony  (272 026,59 zł). Drugi jeszcze nie rozliczony, nie spłynęła jeszcze przyznana nam dotacja z Urzędu Marszałkowskiego i mimo dofinansowania z Samorządu Brzeskiego (70 000) zabrakło nam funduszy. Będzie znowu trzeba od kogoś na ponad miesiąc czy więcej dopożyczyć pieniędzy, bo koniecznie rozliczyć się musimy do końca grudnia b.r. Takie są procedury. Więcej informacji w Siewie Brzeskim.

11.  Dziękujemy tym co ofiarami wspierają prace renowacyjne. Ofiary na ten cel prosimy składać u księży lub najlepiej wpłacać na konto bankowe parafii podane w Siewie Brzeskim i na str. internet. parafii,zaznaczając „na remont świątyni” nr konta w KDBS - 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001lub: 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002.

12.  Na Boże Narodzenie udało się zrobić dla parafian prezent w postaci nowego, ledowego oświetlenia parafialnej świątyni. W tym świetle jeszcze lepiej prezentuje się nasza świątynia nocą. Warto taką perłę architektury, jaką jest nasza świątynia parafialna, bardziej jeszcze wyeksponować. Dzięki zaangażowaniu p..burmistrza Tomasza Chymkowskiego udało się ten plan zrealizować i nieco przyspieszyć, akurat na Boże Narodzenie.

13.  W sobotę (28.12.19r) rozpoczynamy kolędę - wizytę duszpasterską rodzin. Zwyczajowo w czasie kolędy składamy ofiary kolędowe na bieżące wydatki parafialne, funkcjonowanie parafii oraz uzupełnienie zaległości parafii wobec instytucji kościelnych, bo z uwagi na wiele wydatków nie zawsze udaje się wszystko regulować na bieżąco. Jak zwykle każda ofiara składana w czasie kolędy jest wpisywana do kartoteki rodziny. Także podczas tegorocznej kolędy składamy dodatkowo ofiary na kontynuowanie renowacji elewacji kościoła parafialnego i renowacje w kościele poklasztornym, wyraźnie to zaznaczając. Wyjaśnione to zostało w liście ks. proboszcza do parafian, który wraz z opłatkiem zostawiał p. organista. Efekty naszych inwestycji widać.


Plan kolędy na najbliższe dni:

sobota  - 28.12.2019 - od g. 9,00-  Pikutkowo, Józefowo, Sokołowo Parcele- trasy tradycyjne -
1 ks. – Pikutkowo  początek od strony stacji benzynowej (cz. Stary Brześć)
(KW)

·         2 ks. – Pikutkowo i Józefowo  pocz. za autostradą (IJ)

·         3 ks. -  Sokołowo  Parcele (KG) - pocz. od str. Brześcia

poniedziałek - 30.12. 2019 -od g. 9,00-  Guźlin  (IJ, KG,KW) - trasy tradycyjne

·         1ks. -  trakt boczny od poprzeczki w kier. Brześcia 

·         2 ks. – trakt główny pocz. od str. Kruszyna w kier. Brześcia

·         3 ks. -  Karpaty i Guźlin Poprzeczka

wtorek - 31.12. 2019 -od g. 9,00-  Jądrowice i Miechowice - trasy tradycyjne

·         1 ks. – Jądrowice (KW)

·         2 ks. - Jądrowice i Miechowice (KG)  

Prosimy bardzo o podwożenie księdza

 

W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: +Marianny Sikorskiej, l.87 z ul. Głowackiego 26,  +Jerzego Szydłowskiego, l.64 z ul. Krakowskiej 36a, +Haliny Pogodzińskiej, l.61 z ul. Reymonta4. W Aleksandrowie pogrzeb +ks. prał. Mariana Mielczarka l.86, byłego wykładowcę WSD i b. prob. w Aleksandrowie Kuj. oraz zmarłych kapłanów i wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z naszych  rodzin polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...


INTENCJE MSZALNE:


 

NIEDZIELA – 22 grudnia 2019     IV Niedziela Adwentu / I dzień zimy

   7.00  + Helena Wyrwa – pg     (kościół parafialny)
   9.00  1/.
– Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie
            2/. + Danuta Kaczmarek – pg 
            3/. + Zofia Beling – pg
11.00   + Bogumił Radecki R25, Anna i Józef Radeccy
17.00   + Jarosław Tomczak – pg

PONIEDZIAŁEK – 23 grudnia 2019

  7.00  1/. + Andrzej Musiński– pg
           2/. + Apolinary Łaszkiewicz – pg
17.00
  1/. + Anna Smól R2
           2/. + Jan Obrzazgiewicz – pg

WTOREK – 24 grudnia 2019                                                   Wigilia Narodzenia Pańskiego 

  7.00  1/. + Włodzimierz i Dariusz Budziszewscy
           2/. + Janusz Wojtkowski (ur.) – pg
           3/. + Anna Słowińska i Małgorzata Słowińska – pg

ŚRODA – 25 grudnia 2019     -     Uroczystość Narodzenia Pańskiego

0.00  – Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie („Pasterka”)
9.00  - 1/.
+ Krystyna, Zofia, Roman, Anna, Henryk i Marianna Jabłońscy
           2/. + Janusz Stanisławski – pg
           3/. + Stanisław Gotówka – pg                  
11.00
  + Stanisław Żydczak (rezerwacja)
16.00  - Msza ślubna: Paulina Urbańska i Przemysław Lewandowski
17.00
 
+ Jan i Danuta Kacprzak – pg

CZWARTEK – 26 grudnia 2019  -  II dzień Urocz. Narodzenia Pańskiego   -  święto św. Szczepana                                                                 

  7.00  + Aleksandra Balcerzak – pg
  9.00  1/.
+ Szczepan Kuligowski (im.)
           2/. + Ireneusz Rosiński R5                                                 3/.         
           3/
. + Agata Przewozikowska - pg
11.00  + Maria Nowacka R26
17.00  + Irena i Marian Wiśniewscy

PIĄTEK – 27 grudnia 2019    święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty

  7.00  1/. + Irena Głowacka – pg
           2/. + Helena Ciesielska  – pg
           3/. + Andrzej Tomczak – pg                                                                                                                               
17.00
  1/. + Zbigniew Gmurczak – pg        2/.       
            2/. + Leokadia Trząsalska – pg     

SOBOTA – 28 grudnia 2019        święto Świętych Młodzianków, męcz.

  7.00  1/. + Anna Molenda – pg
           2/. + Halina Danielewska – pg
           3/. + Krystyna Polakowska – pg
15.00  -  Msza ślubna: Małgorzata Szafrańska i Emil Juszczyński 
17.00
  - 1/. + Piotr Jaroszewski – pg                                 2/.        
               2/.
+ Andrzej, Genowefa, Ryszard, Zenona, Krystyna, Władysława, Czesław zm. z r. Juszczyńskich   

 

NIEDZIELA – 29 grudnia 2019      -    święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

   7.00  – Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie        (kościół parafialny)
   9.00  1/.
+ Mirosław Chwiałkowski, Anna i Zygmunt Szmydt, zmarli z rodz. Radeckich
            2/. + Roman Jarecki – pg  
            3/. + Ludwik Nowak – pg
11.00   + Klara R7, Jan i Tadeusz Podolscy
17.00   + Wanda Stanna – pg