14 kwietnia 2019 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 14 kwietnia 2019  - Niedziela Palmowa -  C (I) -

 

             Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości. Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

1.    Przed tygodniem składaliśmy na tacę ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Jeżeli ktoś nie miał możliwości przed tygodniem niech złoży dziś ofiarę na ten cel. Dziękujemy za ofiary i troskę o świąteczny wygląd w naszych świątyniach...

2.    Dziś  – niedziela palmowa. Procesja z palmami i z inscenizacją wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Komisja konkursowa wczoraj oceniła przyniesione palmy. Nagrody – pozycje książkowe i albumy ufundował ks. prałat Ireneusz Juszczyński, natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Brześć Kujawski Tomasz Chymkowski podarował bony do ,Empiku''. Pani Dyrektor BCK i Pan Organista dyplomy. Główna liturgia Niedzieli Palmowej rozpocznie się w kościele poklasztornym o 10,30. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm przejdziemy do fary na Mszę św. Podczas procesji będzie na trasie inscenizacja wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy a w świątyni także do czytanej Męki Pańskiej. Palmy będą święcone także na wszystkich mszach św.

3.    Jeszcze dziś można dostarczać produkty spożywcze, z których zrobimy jak zwykle paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących. Przy krzyżu na środku świątyni jest też puszka, do której możemy składać ofiary na ten cel, bo niektórych produktów trzeba będzie dokupić. Od kilku lat hojnymi sercami odpowiadamy, niech będzie tak i w tym roku...

4.    Msza św. z modlitwą o uzdrowienie odbędzie się w W. Środę - 17 kwietnia o stałej porze tj godz. 19,00 tym razem w Kruszynie.

5.    Jeszcze dziś można składać materiały do świątecznego numeru Siewu Brzeskiego. Jeżeli są trudności z przesłaniem na adres parafii to proszę przesłać na adres p. Marcina Czynszaka

6.    Kancelaria Par. czynna tylko do W. Środy włącznie, od W. Czwartku nieczynna aż do wtorku poświątecznego. Przed Wielkim Piątkiem prosimy o zadbanie o krzyże i kapliczki przydrożne.

7.    W Wielki Czwartek o g. 18,00 Komunia Św. Rocznicowa. Dzieci do Komunii Rocznicowej będą miały w W. Środę (17.04) o g. 16:00 próbę liturgii a po niej dodatkową dla nich okazję do spowiedzi.

8.    W środę o 18,30 spotkanie ministrantów i lektorów oraz osób zaangażowanych w liturgię Triduum na omówienie liturgii a osoby śpiewające psalmy o kontakt z p. Organistą.

9.    Zapraszamy brzeską orkiestrę "Brestivia" z BCK do uświetnienia rezurekcji.

10.              Zapraszamy jednostki Straży Pożarnej z terenu naszej parafii, by tradycyjnie czuwali przy Grobie Pańskim i wzięli udział w procesji rezurekcyjnej.

11.              Prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów do udziału w procesji. Zachęcamy rodziców do przygotowania dzieci z kl. 1 - 5 do sypania kwiatów i udziału w asyście w Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa na rezurekcji o godz. 6.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do asysty. Zachęcamy, aby poszczególne grupy duszpasterskie, wioski czy dzielnice wzięły pod opiekę poszczególne feretrony. Zapraszamy do feretronów członkinie Odnowy w Duchu Św. i Kół Żywego Różańca. Doszedł nam odnowiony zabytkowy feretron z kościoła Św. Michała Arch. Dziękujemy za kontynuowaną już inicjatywę zespołowi ludowemu Spod Strzechy. W Wielką Środę o godz. 17,30 zebranie asysty parafialnej (pań do feretronów, panów do chorągwi, dziewczynek i chłopców do poduszek i szarf, dziewczynek do sypania kwiatów). O pomoc pani Joannie i paniom katechetkom prosimy mamy dzieci, które mogą i zechcą pomóc. Zapraszamy nowe osoby chętne do udziału w asyście. Prosimy o odświeżenie wstążek przy chorągwiach i feretronach, przystrojenie i zadbanie, aby miały pełną obsługę.

12.              Program liturgii Wielkiego Tygodnia…

Liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy 18 – 21 kwietnia 2019 r.

 

Wielki Czwartek - 18.04.2019 - pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Uroczysta Msza św. o godz. 18,00 będzie sprawowana przez kapłanów w intencji dziękczynnej za dar sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Podczas tej liturgii dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, obchodzić będą uroczystość rocznicową. Podczas Liturgii jak zwykle od kilkunastu lat – obrzęd obmywania nóg 12 panom. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do tzw. ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie - czas opuszczenia i trwogę konania. Adoracja do g. 21,00.

 

Wielki Piątek - 19.04.2019  - w tym dniu nie ma Mszy św. Gromadzimy się o godz. 18,00 na    Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem P. Jezusa do Grobu. O g. 15,00 Godzina Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzedzona Drogą Krzyżową w świątyni. Wielkopiątkowym nabożeństwem rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego i innych katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej. Po liturgii ok. g. 20,00 czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim, które poprowadzi młodzież z Ruchu Lednickiego. Adoracja prywatna przy Grobie Pańskim do godz. 22,00. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.

 

Wielka Sobota - 20.04.2019 - adoracja P. Jezusa w Grobie od godz. 8,00 do 22,30.            Święcenie  pokarmów w Wielką Sobotę od 9,00 do 12,00 co pół godziny i o 17,30 i 18,00. W tym czasie także będzie okazja do spowiedzi (9,00 -11,30). W czasie święcenia pokarmów będzie dodatkowa okazja do spowiedzi. W czasie wieczornych liturgii w Wielki Czwartek, W. Piątek i W. Sobotę nie spowiadamy, ponieważ my księża też chcemy przeżywać tę liturgię. W piątek i sobotę jest to też okazja do chwilowej choćby adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie przy Grobie Pańskim. Ofiary składane przy poświęceniach przeznaczone są na dzieła charytatywne w parafii.                                                                                                    
Wigilia Paschalna
rozpocznie się o godz. 19,00 obrzędem poświęcenia ognia. Na liturgię światła przynosimy świece, w zakrystii są do nabycia świąteczne paschaliki. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22,30. Dziękujemy pszczelarzom, panom Edwardowi Stefaniakowi i Ryszardowi Zaparuszewskiemu, którzy także w tym roku ofiarowali woskowy paschał do naszej świątyni. Jest okazały i pięknie wykonany.

 

Niedziela Wielkanocna - 21.04.2019 – Procesja Rezurekcyjna o godz. 6,00 i Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego - W Wielkanoc nie będzie Mszy św. o godz. 7,00 w kościele Św. Michała Arch. Pozostałe Msze św. o godz. 9,00; 11,00; 17,00.

 

Poniedziałek Wielkanocny - 22.04.2018 - Msze św. o godz. 7,00 (w kościele Św. Michała Arch.); a w parafialnym (Św. Stanisława BM) o 9,00; 11,00; 17,00

 

 

W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: +Ireny Głowackiej, l.95 z Starego Brześcia 14G; +Łukasza Kulińskiego, l.38 z Falborza 36. Zmarłych  i zmarłego ks. kan. Zygmunta Walczaka oraz wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z naszych rodzin polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek ...

Zapowiedzi przedślubne – 14.04.2019 r.                  

·         Jakub Krzysztof Budzyński, zam. Brześć Kuj. ul. Wojska Polskiego 45

Angelina Ewelina Wysocka, zam. Kol. Straszewska 24, par. Straszewo 

·         Michał Groskop, zam. Sępólno Krajeńskie ul. Kolejowa 6, par. św. Bartłomieja

Monika Krawczyńska, zam. Brześć Kuj. ul. Kolejowa 6

·         Dawid Witkowski, zam. Brześć Kuj. ul. Mickiewicza 6

Karolina Janusz, zam. Wolica 11, par. Wieniec

 

 

INTENCJE MSZALNE:

 

NIEDZIELA – 14 kwietnia 2019                        Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

   7.00   + Jan Budzyński i Kunegunda Zalesińska (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
  
+ Protazy Osiński – pg
10.30    - Poświęcenie palm i procesja z kościoła św. Michała Archanioła do Fary - Misterium
11.00    1/. - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie
             2/. + Anna Budzińska – pg
16.30    Nabożeństwo Gorzkich Żali
17.00    + Zbigniew R3, Władysława i Kazimierz Szulc

PONIEDZIAŁEK – 15 kwietnia 2019                                    Wielki Poniedziałek

   7.00   1/. + Ryszard Paczkowski
             2/. + Anna Słowińska – pg  
 18.00   1/. + Stefania Bończyk – pg
             2/. + Leszek Przysiecki – pg

WTOREK – 16 kwietnia 2019                                                       Wielki Wtorek

  7.00    + Regina Błaszczyk i Piotr Jabłoński – pg
18.00    1/. + Stanisław Żydczak (rezerwacja)
             2/. + Janusz Wojtkowski – pg
             3/. + Marianna Górniewicz R4

ŚRODA – 17 kwietnia 2019                                                       Wielka Środa

  7.00    1/. + Władysława Osińska – pg
             2/. + Janina Pręgowska – pg
18.00    1/. + Stefania Bończyk R1 – pg
             2/. + Helena Wyrwa – pg
19.00    - Msza Święta z Modlitwą o Uzdrowienie i Uwolnienie (Kruszyn)

CZWARTEK – 18 kwietnia 2019                                         Wielki Czwartek

 18.00   - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
               Komunia Rocznicowa oraz intencja dziękczynna za Eucharystię i kapłaństwo

PIĄTEK – 19 kwietnia 2019                                                 Wielki Piątek

 15.00   - Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Godzina Miłosierdzia (Koronka do Miłosierdzia
               Bożego)

 18.00   - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

SOBOTA – 20 kwietnia 2019                                                      Wielka Sobota

19.00    - LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

NIEDZIELA – 21 kwietnia 2019 -NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

   6.00   - MSZA ŚWIĘTA Z PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ
             – Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie
   9.00
   
+ Stanisław Krzos – pg
11.00    + Jerzy Budzyński – pg
17.00    + Jan i Danuta Kacprzak – pg

PONIEDZIAŁEK – 22 kwietnia 2019           Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

   7.00   + Regina Urbańska – pg (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
  
+ Kazimierz Kułaczkowski R5
11.00    + Waldemar Jabłoński – pg
17.00    + Jerzy Kurant (im.) – pg