2 września 2018 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie -2 września 2018  - Dożynki parafialno - gminne - XXII niedziela okr. zwykł. - B (II)

 

          

Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości.
Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

1.    Dziś I - niedziela miesiąca, taca na inwestycje prowadzone w naszej parafii. Jak widać trwają prace przy renowacji elewacji świątyni parafialnej. Północna ściana została oczyszczona przez piaskowanie a teraz będzie mozolne uzupełnianie cegieł, fugi oraz odtwarzanie zniszczonych elementów. Baszta już została ukończona. Mamy nadzieję, że z Bożym błogosławieństwem i ludzką życzliwością podołamy temu zadaniu. Po odnowionej części widać, jak pięknie będzie wyglądać nasza świątynia parafialna. Prosimy Parafian, Rodaków i Przyjaciół naszego historycznego i królewskiego dziedzictwa Brześcia Kuj. o wsparcie odnowy.


2.    W dzisiejszą niedzielę (02.09) nasze dożynki parafialno – gminne. Rozpoczną się w kościele parafialnym o godzinie 15.00 dziękczynną Mszą Świętą za tegoroczne plony, z udziałem delegacji z sołectw z terenu gminy. Po zakończeniu Mszy św. korowód dożynkowy uda się deptakiem do sceny gdzie rozpocznie się część obrzędowa i artystyczna.Oprawę części obrzędowejz dzieleniem chleba, poprowadzi zespół „Spod Strzechy”. Następnie na scenie będzie program artystyczny, w którym wystąpi zespół folklorystyczny „Dzieci Kujaw”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Brestivia” oraz wokalistki Koła Wokalnego „Gama”Gwiazdą wieczoru będzie legendarny zespół „Czerwone Gitary”, który wystąpi o godz.19.00.Od godziny 21.00 zabawa taneczna z zespołem „Sigma”.W programie znajdą się także atrakcje dla dzieci. Strefa dla dzieci znajdować się będzie na Skwerze Miejskim. Rozstawione będą dmuchane zamki, zjeżdżalnie, itp. Dodatkowo w godzinach 16.00 - 19.00 animatorzy z grupy Anima Show poprowadzą trzygodzinny blok zabaw dla dzieci. Dodatkową atrakcją będą stoiska kulinarne sołectw. W tym roku zaprezentuje się 5 sołectw: Guźlin, Pikutkowo, Stary Brześć, Wieniec i Machnacz. Na stoiskach tych będzie można posmakować tradycyjnych domowych wyrobów przygotowanych przez mieszkańców. Dodatkowo poczęstunek dla wszystkich przybyłych będzie wydawany w namiocie organizatorów. Częstować będziemy chlebem ze smalcem i ogórkiem, bigosem oraz ciastami i brzeskimi rogalikami . Zaplanowano także konkursy dla publiczności. Swoje stoiska wystawią twórcy ludowi z regionu oraz lokalne firmy.


3.    Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Msza św. na rozpoczęcie będzie w pierwszy piątek miesiąca (07 września) o godz. 17,00 dla szkół podstawowych i o godz. 18,00 dla szkół średnich, gimnazjalistów i klas ósmych. Okazja do spowiedzi będzie na pół godziny przed mszami świętymi. Zachęcamy aby z dziećmi przybyli też rodzice. W tym roku religii uczyć będą: Ks. Krzysztof Włodarczyk w ZS CKR w Starym Brześciu, Ks. Krzysztof Góralski w ZS nr 2. W jubileuszowej stulatce Szkole Podstawowej nr 1 uczyć będą: p. Małgorzata Kruszczyńska (już 20 rok u nas) - klasy IIIab, VIb, VIIac, VIIIabc i kl.terapeutyczna; p. Irena Narewska - klasy Iab, IIabc, IVabc, VIa i kl. specjalna; nową osobą w katechizacji będzie u nas dyplomowana i doświadczona w katechizacji p. Iwona Muszyńska przybyła do nas z Michelina, która uczyć będzie - klasy IIIabc gimnazjalne, VIIb, VIc, Vabcd oraz Przedszkole nr 1 z oddziałem w Guźlinie. Zrezygnowała z pracy w katechizacji w naszej parafii p. Barbara Szatkowska, której serdecznie dziękujemy za kilkuletni pozytywny wkład w życie naszej społeczności.

4.    W przyszłą niedzielę (09.09) po Mszy św. o 9,00 spotkanie i konferencja dla rodziców i dzieci klas ósmych i gimnazjalistów chcących przystąpić w przyszłym roku do bierzmowania i wówczas otrzymają deklaracje zgłoszeniowe woli przygotowania do bierzmowania, które w niedzielę 16 września oddadzą ks. Krzysztofowi Góralskiemu odpowiedzialnemu za tegoroczne przygotowania do tego sakramentu. W przyszłą niedzielę po mszy św. o g. 11,00 spotkanie i konferencja dla rodziców dzieci klas III i starszych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św.


5.    Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieciom klas I będzie w przyszłą niedzielę (09.09.2018) podczas mszy św. o godz. 11,00. A więc pierwszaki przychodzą z pełnym ekwipunkiem szkolnym.


6.    Ofiary na remont świątyń można składać u księży a najlepiej wpłacać na konto bankowe parafii podane w ogłoszeniach, w Siewie Brzeskim i na str. internetowej parafii Brześć Kuj.: zaznaczając „na remont świątyni” czy „na cele kultu” nr konta w KDBS - 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001 lub: 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002. Szczególnie dziękujemy tym, którzy już wspierają a zwłaszcza regularnie...


7.    Dziś jest nowy sierpniowy numer Siewu Brzeskiego a w nim m.in. Wydarzenia parafialne i środowiskabrzeskiego, ilustrowane zdjęciami, zapowiedź VII Brzeskiego Koncertu Organowego (30.09.2018), tym razem w wykonaniu międzynarodowej sławy białostockiego organisty, dr hab. Józefa Kotowicza z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Sprawozdanie ks. proboszcza wygłoszone podczas wizytacji kanonicznej parafii w dniu 06 maja 2018 r, inwestycje w parafii i 25-lecie skansenu w Kłóbce oraz zaproszenie Pana Burmistrza na dzisiejsze dożynki gminne i ich szczegółowy program. Ponadto piąty już art. Polska i Polacy w świetle nauczania papieskiego oraz piękne refleksje patriotyczne brzeskiej polonistki. Bieżący Siew Brzeski do nabycia przed świątynią i w zakrystii, archiwalne pod chórem na stoliku. Ofiarę za prasę wrzucamy do puszki...


8.    W najbliższą środę, tj. 05.09. po mszy wieczornej (18,00) po wakacyjnej przerwie spotkanie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Zapraszamy także nowych chętnych chcących dołączyć do wspólnoty. W roku Ducha Świętego dobrze byłoby podjąć się takiego modlitewnego przedsięwzięcia.

9.    W roku jubileuszu 25-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce zapraszamy na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Ziołowa spiżarnia”, który odbędzie się w dniu 9 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00. Tematem przewodnim spotkania będzie pokazanie znaczenia ziół w kuchni i medycynie ludowej. Widowisko „Szeptucha” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” opowie o tytułowej Babce Szeptusze – zielarce, która pomagała społeczności lokalnej ukoić różne dolegliwości za pomocą ziół i magii. W programie imprezy znajdą się występy „Rodzinnej Kapeli Pana Jacka” z Sierpca (po raz pierwszy w skansenie) oraz Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” w repertuarze tradycyjnych melodii ludowych i pieśni kujawskich.  Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium (jeśli nie przeszkodzi w tym deszcz), wypiek podpłomyków, pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, kucia żelaza na gorąco  oraz degustacja naparów z ziół. Dzieci wezmą udział w wyrobie podpłomyków, w warsztatach plecionkarskich i plastycznych – wyrobu kwiatów rumianków z bibuły. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem.


Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...Zapowiedzi przedślubne – 26.08.2018 r.                    

·         Przemysław Mroziński, zam. Dobierzyn, par. Lubraniec       
Marika Kmieć, zam. Dobierzyn, poprz. Brześć Kuj. ul. Ciborowskiego

·         Paweł Mirosław Cackowski, zam. Szczecin ul. Milczańska 6C/21 par. Św. Józefa, poprz. zam. Stary Brześć 14EMałgorzata Wojciechowska, zam. Szczecin ul. Milczańska 6C/21 par. Św. Józefa

 

 

 

INTENCJE MSZALNE:


NIEDZIELA – 02 września 2018    - DOŻYNKI - XXII niedz zw.  (II/B)
- I niedz miesiąca (inwestycyjna)

   7.00   + Zuzanna Bolek (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
   1/. + Marianna Masztalerska R4
             2/. + Agata Przewozikowska – greg. 1
11.00   + Stanisław Jasiński                                                                                                                                                               
 
15.00   - Dziękczynna za tegoroczne plony i za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie                                                 
17.00   + Jan Kułakowski R11, Leontyna i Antoni Kułakowscy

PONIEDZIAŁEK – 03 września 2018 św. Grzegorza Wielkiego, papieża i dra Kościoła

  7.00   1/. + Jerzy, Henryka, Piotr Kurant
            2/. + Agata Przewozikowska – greg. 2
18.00  1/. + Bogdan Binczarski – pg
            2/. + Izabella Gajewska – pg
            3/. + Janusz Wojtkowski – pg

WTOREK – 04 września 2018

  7.00   1/. + Halina Koprowska – pg
            2/. + Agata Przewozikowska – greg. 3
18.00  1/. – Dziękczynna za 36 lat małżeństwa z prośbą o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny
            2/. + Zuzanna Woźniak – pg
            3/. + Mirosław Ziomkowski – pg                                

ŚRODA – 05 września 2018

  7.00   1/. + Andrzej Drzewiecki R1 – pg
            2/. + Agata Przewozikowska – greg. 4                                                
18.00  1/. + Wacław Spryszyński R10
            2/. + Stanisław Chaberski R24, zm. z rodz. Chaberskich
            3/. + Eugenia Wyborska – pg

CZWARTEK – 06 września 2018                I czwartek miesiąca

   7.00  1/. + Marianna R2 i Jerzy Ptaszyńscy
             2/. + Agata Przewozikowska – greg. 5
 18.00  1/. + Regina Urbańska i Helena Przewozikowska – pg
            
2/. + Janina Ciupalska R15, Stanisława i Władysław Misterscy
             3/. + Patryk Kosztowny – pg

PIĄTEK – 07 września 2018                I piątek miesiąca

  7.00   1/. + Aleksy Pijanowski – pg
             2/. + Regina Błaszczyk (im.) – pg
17.00   1/. + Agata Przewozikowska – greg. 6
             2/. + Stanisława Kowalewska – pg
18.00   1/. + Zenona Woźniak – pg
             2/. + Tadeusz Podolski /rezerwacja/

SOBOTA – 08 września 2018       święto Narodzenia NMP

  7.00   1/. + Stanisław Baranowicz – pg
             2/. + Agata Przewozikowska – greg. 7
18.00   1/. + Eugeniusz Kozicki – pg
             2/. + Zenona R10 i Franciszek Czerniak                    
             3/. + Kazimiera Orzechowska – pg

NIEDZIELA – 09 września2018         XXIII Niedziela w ciągu roku (II/B)

   7.00   - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
   1/. + Agata Przewozikowska – greg. 8
             2/. + Marianna i Marcin Czerwińscy
             3/. + Regina i Wacław Bretes
11.00   + Wanda Bartczak – pg
17.00   + Waldemar Jabłoński – pg