Przygody Archeologa Pod Starobrzeską Lipą

Ryszard Grygiel – Przygody Archeologa Pod Starobrzeską Lipą

„Mieszkańcom Kujaw, a szczególnie gmin Brześć Kujawski i Osięciny, z podziękowaniem za niezwykle serdeczną gościnność i pomoc przy wykopaliskach” zadedykowane jest najnowsze opracowanie  prof. Ryszarda Grygiela „Przygody Archeologa Pod Starobrzeską Lipą”.
Ryszard Grygiel - profesor zwyczajny, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Honorowy Obywatel Gminy Brześć Kujawski, autor ponad 100 artykułów i książek z zakresu archeologii pradziejowej i średniowiecznej. Od 1976 roku w okolicy Brześcia Kujawskiego i w Osłonkach koło Osięcin prowadził badania poświęcone poszukiwaniem śladów pierwszych rolników i hodowców sprzed 6 i 7 tyś lat.
 „Przygody Archeologa Pod Starobrzeską Lipą”, to książka opisująca  35  lat przygód archeologicznych profesora, dzieje badań, wyniki prac wykopaliskowych, ale także spotkania z mieszkańcami Kujaw „...świadkiem wielu spotkań i rozmów z nimi o archeologii brzesko-kujawskiej, była tytułowa starobrzeska lipa, pod którą zasadniczo odbywa się cała akcja...”.
 Książka, wydana w ramach serii „Biblioteki Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi”, dostępna jest  w cenie 45 zł. do nabycia w Bibliotece Publicznej, Brzeskim Centrum Kultury oraz na plebanii Parafii pw. św Stanisława Biskupa w Brześciu Kujawskim.