8 listopada 2020 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia - 8 listopada 2020  -  XXXII niedziela zwykła - A (II)   


1.    List Biskupa Włocławskiego ...

 

2.    W związku z aktualną sytuacją epidemiczną  narzucone zostały przez władze państwowe obostrzenia co do ilości osób w świątyniach i idące za tym diecezjalne zarządzenia. Musimy się do nich dostosować. Na szczęście nasza świątynia jest duża. Dziwne jednak, że my musimy się dostosować a uczestnicy dużych zgromadzeń, często o podłożu satanistycznym  bez żadnych przeszkód i konsekwencji się gromadzą...

 

3.    Zapraszamy na zakończenie oktawy Wszystkich Świętych o g. 16,30 i na modlitwy wypominkowe i różaniec do granic nieba za zmarłych a potem Mszę św. o 17,00. W tym roku można zyskać odpust w intencji zmarłych także przez cały miesiąc listopad, nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych. Skorzystajmy z tego i przychodźmy z pomocą zmarłym.

 

4.    Można jeszcze zgłaszać imiona zmarłych na modlitwy wypominkowe  roczne.

 

5.   W tym tygodniu, w środę 11 listopada, przypada narodowe Święto Niepodległości, które  jest dniem szczególnym dla każdego Polaka, jednym z najważniejszych na kartach naszej historii. Z racji trudnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości będą inne niż dotychczas. Tradycyjne uroczystości przed pomnikiem króla Władysława Łokietka nie odbędą się. W kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim o godzinie  9:00 będzie sprawowana Msza Święta w intencji Ojczyzny. O godzinie 11:00  prezentacja online marszów i pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Brestivia”. O godzinie 18:00 koncert online „Dla Niej… Niepodległej” w wykonaniu Kapeli z Szaconkiem oraz wokalistów z Brześcia Kujawskiego. Transmisja na żywo z koncertu, jak i prezentacja marszów i pieśni, na oficjalnej stronie Facebook Brzeskiego Centrum Kultury.

 

6.    Dziękujemy za składane ofiary na prace remontowe naszych świątyń czy to bezpośrednio u księży czy wpłacając na konto Parafialne. Pozostała nam jeszcze dalsza część wypłaty należności wykonawcom. Na część wsparcia z dofinansowań i ofiarność parafian jeszcze oczekujemy. Wydawało się, że uporamy się z wydatkami inwestycyjnymi ale epidemia zachwiała naszym optymizmem. Zaplanowane wydatki, na renowację elewacji i zabytki ruchome, uwzględniające dofinansowania zewnętrzne to w tym roku, to suma blisko 600 tysięcy złotych. Na swój sposób, z pomocą zaangażowanych parafian, szukamy pomocy z różnych źródeł, od początku nie zwracaliśmy się jedynie o pomoc ze strony diecezji. Radziliśmy sobie ale ten rok okazuje się trudny. Stąd prośba do wszystkich parafian i nie tylko parafian, mieszkańców, rodaków i przyjaciół naszego łokietkowego grodu o wsparcie. Konto parafii podane jest na stronie  internetowej i w Siewie Brzeskim,  nr 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001 lub 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002.

    Wczoraj w Łowiczu odbył się pogrzeb zmarłego w 82-gim roku życia po długotrwałej chorobie ks. bp. Józefa Zawitkowskiego, liryka  polskiej ambony, poety i proroka  naszych czasów. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z naszych rodzin: Faustynę Graczyk, mamę ks. Krzysztofa Graczyka oraz zmarłego 01 listopada 2020 r. ks. kan. Konstantego Isbanera, wieloletniego  proboszcza  parafii Stare  Miasto k/Konina, l.83, w kapłaństwie 55 lat, pogrzeb odbył się w Starym Mieście,  oraz  zmarłą w dniu 06 listopada s. Ewencję Pietrzak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, przeżyła 79 lat, była wieloletnią przełożoną domu biskupiego we Włocławku, wiele lat pracowała w Wydziale Ekonomicznym Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, jako księgowa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jutro 09 listopada 2020 r. w kościele pw. Ducha Świętego we Włocławku-Michelinie o godz. 11.00. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

 INTENCJE MSZALNE:



NIEDZIELA – 8 listopada 2020 - XXXII Niedziela zwykła

   7.00  + Waldemar Cepeusz R3 i Krystyna Cepeusz /rez.

   9.00  1/. + Leokadia Krygier – pg 

            2/. + Wacława Karczewska

            3/. + zm. z rodz. Grabowskich i Bretesów

 11.00  + za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie

 17.00  + Lech Drożdżewski – pg 


PONIEDZIAŁEK – 9 listopada 2020 - święto poświęcenia bazyliki na Lateranie                                           

   7.00  1/. + Marian Jabłoński R10, Aniela i Kazimierz Pańka

            2/. + o szczęśliwą operacje dla Marty /rez./

 17.00  1/. + Jerzy R9 i Longina Dorsz

            2/. + Jan Kotas R2


WTOREK – 10 listopada 2020 - wsp.św. Leona Wielkiego

  7.00   + Marianna Sikorska – pg 

17.00   1/. + Zbigniew Drożdżewski – pg 

            2/. + Tolisław Lewandowski – pg 

            3/. + Krystyna Kuligowska – pg 

 

ŚRODA – 11 listopada 2020  wspomnienie sp.św. Marcina z Tours, Narodowe Święto Niepodległości                        

  9.00   1/. + za Ojczyznę

            2/. + o błogosławieństwo dla pana Marcina (im.) i pana Leszka (ur.)

11.00   1/. + Jan Obrzazgiewicz – pg 

       2/. + o Błogosławieństwo Boże dla Ewy i Jarosława Martwickich z okazji 25 lecia małżeństwa

17.00   + Irena i Adam Ciechalscy – pg 

 

CZWARTEK – 12 listopada 2020 - wsp.św. Jozafata, bpa i męczennika                                      

   7.00  + Dariusz Mętlewicz – pg 

 17.00  1/. + Stanisław Pietrusiak (im.) – pg 

            2/. + Witold Rutkowski (im.) – pg 

            3/. + Włodzimierz Tuziński – pg 


PIĄTEK – 13 listopada 2020         wsp. pierwszych męczenników Polski

  7.00   + Maria Kowalewska – pg 

17.00   1/. + Józef Nowicki R50

            2/. + Andrzej Tomczak R1 – pg 

            3/. + Katarzyna Smolińska – pg 

 

SOBOTA – 14 listopada 2020            

  7.00   + Wacław Osiński – pg 

17.00   1/. + Helena Legumina – pg 

            2/. + Marianna Sikorska – pg 

            3/. + Andrzej Dąbrzalski – pg 

 

NIEDZIELA – 15 listopada 2020  - XXXIII Niedziela w ciągu roku (II/A)                                               

   7.00  + Piotr Nowak – pg  (kościół św. M. Archanioła)

   9.00  1/. + za parafian i ofiarodawców na świątynie brzeskie

            2/. + Stanisława Uniżycka – pg 

 11.00  + Bogdan Nowakowski – pg 

 17.00  + Czesław Kantowicz – pg 

 

 

List Biskupa Włocławskiego -

Do kapłanów i wiernych świeckich Kościoła Włocławskiego w ponurym czasie epidemii i wałki o życie

Bracia w Kapłaństwie! Siostry i Bracia - wierni Diecezji Włocławskiej!
     Kościół Włocławski ma starą i chlubną tradycję wierności Chrystusowi. Wyznał ją szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, kiedy ponad 50 procent duchowieństwa oddało życie za Chrystusa, Kościół i Ojczyznę. Trzeba to pamiętać i pamięć o tym starannie pielęgnować, przekazując ją kolejnym młodym pokoleniom Polaków. Chodzi przecież 0 naszych Bohaterów - Męczenników, ich życiorysy nas zobowiązują! Wielu za cenę wyrzeczenia się Chrystusa mogłoby przeżyć noc obu totalitarnych dyktatur: niemieckiej 1 sowieckiej. Wybrali. I to im, między innymi, zawdzięczamy, że nie zdołano nas upodlić i zniewolić do końca.
    Co roku myślimy o tych problemach 7 listopada, idąc dokładnie śladami pędzonych do więzienia we Włocławku: błogosławionego biskupa Michała Kozala, pozostałych kapłanów włocławskich, a także nauczycieli naszego Miasta.
    Przybyłem do Was, Bracia i Siostry, przed prawie 18 laty: z męczeńskiego Kościoła chełmińskiego, gdzie zupełnie bliźniaczo toczyły się losy duchowieństwa i świeckich. Dlatego pamięć o gehennie czasów okupacji jest mi tak droga.
    Ostatnio, doświadczony koronawirusem, nie mogłem uczestniczyć w życiu społecznym. Patrzyłem zszokowany na niesamowity poziom agresji kierowany przeciw moralności chrześcijańskiej, symbolom naszej religii, Kościołowi Jezusa. Także przed Domem Biskupów Włocławskich zgromadziła się agresywna grupa ludzi. Niektórzy nazywają siebie nawet... wierzącymi. Przynieśli z sobą wypisane hasła, wrzask, wulgaryzmy.
    Wiem, że pewnie moje apele niewiele zmienią. Czułbym jednak wstyd i dyskomfort - milcząc. Chrystus mówił, że „kamienie wołać będą” (Łk 19,40), jeżeli nam zabraknie odwagi. Dlatego do wiernych Kościoła apeluję o obronę naszych świętości, symboli - zwłaszcza świątyń! To one są dumą miast i wsi; ich ozdobą i dosłownie miejscami świętymi!
     Przez świat przetacza się świetnie zorganizowana machina antychrześcijańska. Stoją za nią nieograniczone pieniądze, media nieszukające prawdy i obiektywizmu, ale sensacji, i - wreszcie - grupy nazywające siebie „postępowymi katolikami”. Próbują przeorać nasze
sumienia, a my, często w imię wątpliwych korzyści cofamy się coraz bardziej i dalej od Jezusa!     Jestem u kresu mojej posługi w Diecezji Włocławskiej, stąd bardzo osobisty charakter tego listu i apel, który kieruję do moich Diecezjan: pamiętajcie o historii kraju, diecezji, miasta! Nie naśladujcie Galatów, którym św. Paweł nie mógł się nadziwić, że tak łatwo chcą porzucić Ewangelię, którą im głosił Apostoł. „Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową” (Ga 1,7). Bądźmy przy Jezusie! Nie gódźmy się na upokarzanie Pana i Jego Kościoła! Mamy prawo do takiej samej wolności, która przysługuje wszystkim ludziom! Nie dopuszczajmy zamętu do naszych serc!
     Jakże wdzięczny jestem wszystkim, którzy trwają w tym niełatwym czasie przy Chrystusie, świadomi, że: „niebo i ziemia przeminą, ale słowa Moje nie przeminą”
    Nie bójcie się, Siostry i Bracia, duchowni i świeccy! Zjednoczmy się w modlitwie, w sprzeciwie, w obronie świątyń, podstawowych ludzkich i chrześcijańskich wartości, w obronie prawa do życia! Rodzice, przypomnijcie sobie, że Waszym zadaniem jest wychowywać mądrych, świadomych i mężnych chrześcijan, Polaków i obywateli!
    Męczennicy naszego Miasta dowodzą życiem, cierpieniem i własną historią, że tylko Jeden Jest, Który człowieka nigdy nie opuści - jeżeli przez człowieka nie zostanie opuszczony.
     Zły Duch uruchomił wszystkie siły, by to, co dobre i piękne, zostało pokonane. Najwyraźniej ujawnia się to w aktualnej nagonce przeciw życiu dziecka poczętego a nienarodzonego. Manipulacje i kłamstwa wypaczyły sumienia wielu naszych Rodaków. Wśród młodych Polaków zapanowała moda na walkę z Kościołem Jezusa. Z narodowej pamięci wymiata się nauczanie św. Jana Pawła II. Dlatego apeluję do Was, Bracia i Siostry, o męstwo, odwagę dawania świadectwa, o wyrazistość poglądów! Żadne umizgi wobec wrogów Chrystusa nie przyczynią nam ich sympatii. Musimy umieć przyznać się do Chrystusa tak, jak to od wieków czynili chrześcijanie!
    Proszę zatem księży i świeckich o najgłębszą refleksję i zdecydowanie. Dziękuję rodzicom, dla których wartością jest mądre kształtowanie sumień dzieci! Rozmawiajcie z nimi i podejmujcie w rozmowach sprawy naprawdę ważne!
    Pamiętajmy, z jakiego Kościoła jesteśmy, i jak ogromną daninę krwi złożyli nasi przodkowie w wierze. Dziękuję duchownym i świeckim, którzy Chrystusa bronią i przyznają się do Niego!
    Niech Zmartwychwstały, którego w każdej Mszy św. słyszymy i spożywamy, napełni męstwem nasze serca i nam błogosławi!
                                                                       Wiesław Mering - Biskup Włocławski