17 listopada 2019 - Ogłoszenia

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie -17 listopada 2019 - XXXIII niedz. zw-  C (I)

 


Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości. Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.


 

1.      W sobotę  (16.11.2019 r.) o godz. 1 w nocy we włocławskim szpitalu w wieku 92 lat zmarł Biskup Senior Bronisław Dembowski. W czwartek przeszedł rozległy udar. W latach 1992 -2003 był biskupem ordynariuszem włocławskim. Od 26 kwietnia 2003 r. Ksiądz Biskup Bronisław Dembowski był emerytem, biskupem seniorem. Wiele razy gościliśmy Zmarłego Biskupa w naszej parafii z posługą biskupią i prywatnie, udzielał nie tylko bierzmowania ale też niektórych chrzcił. Polecajmy go w modlitwach. 

Komunikat dotyczący pogrzebu Biskupa Bronisława Dembowskiego


Kuria Diecezjalna we Włocławku z żalem zawiadamia, że dnia 16 listopada 2019 r. około godziny 1:00 w nocy zmarł w szpitalu we Włocławku Biskup Senior Bronisław Jan Maria
Dembowski.
Urodził się on 2 X 1927 r. w Komorowie, w powiecie Ostrów Mazowiecka. Przeżył w kapłaństwie 66 lat, w biskupstwie 27, a Diecezją Włocławską zarządzał przez 11 lat.
Jako kapłan warszawski był przez 35 lat związany z duszpasterstwem przy kościele św. Marcina, gdzie skupiała się ówczesna opozycja antykomunistyczna. Był obserwatorem, delegowanym przez ówczesnego Prymasa Polski, obrad Okrągłego Stołu i działał w licznych organizacjach kościelnych. Szczególna więź łączyła go z duszpasterstwem niewidomych w Laskach pod Warszawą. Przez wiele lat wykładał filozofię na ATK w Warszawie i w Metropolitalnym Seminarium Warszawskim.
W dniu 25 marca 1992 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu ks. Bronisława Dembowskiego Biskupem Włocławskim. Święcenia biskupie przyjął 20 kwietnia 1992 r. w katedrze włocławskiej. Jako biskup był członkiem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, Rady ds. Ekumenizmu, ds. Apostolstwa Świeckich, ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi (1996-2004), współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów, od 1984 r. był Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym. Od 1991 do 2001 był członkiem Międzynarodowej Rady Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i asystentem kościelnym Rady Ruchów Katolickich w Polsce.
Jako Biskup Włocławski utworzył 16 nowych parafii, reerygował kapitułę przy kolegiacie
sieradzkiej (1993), dokończył przerwany przez śmierć biskupa Jana Zaręby, II Synod Diecezji Włocławskiej i promulgował jego dekrety (1994), podejmował w Licheniu Ojca Świętego Jana Pawła II (1999), przeprowadził w diecezji nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej (1996) i rozpoczął nawiedzenie parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, zamknął proces informacyjny 108 męczenników II Wojny Światowej (1996), przewodniczył uroczystościom związanym z dziękczynieniem w diecezji za ich beatyfikację (1999) oraz uroczystościom jubileuszowym roku 2000. W tym samym roku 6 stycznia był głównym konsekratorem biskupa pomocniczego Diecezji Włocławskiej Stanisława Gębickiego. W 2003 r. przeszedł na emeryturę.
Uroczystości pogrzebowe zmarłego Pasterza odbędą się we Włocławku. W piątek 22 listopada br. od godziny 14 00 odbędzie się modlitewne czuwanie w Kurii Diecezjalnej. O godzinnie 1430 kondukt pogrzebowy wyruszy do katedry, gdzie o godzinie 15 00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego Pasterza. Liturgia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 23 listopada br. w katedrze włocławskiej o godzinie 11 00 gdzie po jej zakończeniu trumna z ciałem zostanie złożona w krypcie Biskupów Włocławskich.
Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering prosi Kapłanów, aby wieczorem, w piątek 22 listopada br., we wszystkich kościołach diecezji była sprawowana Msza św. w intencji zmarłego Biskupa Seniora.

+ Stanisław Gębicki
Wikariuszs Generalny

 

2.      Za tydzień uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, ostatnia niedziela roku liturgicznego. Za 2 tygodnie już Adwent.

     Dziś poświęcenie opłatków wigilijnych, które  p. organista Marcin Czynszak od środy roznosić będzie do domów parafian.

 

3.      W sobotę 7 grudnia organizowany jest wyjazd pielgrzymkowy do Torunia. W programie dnia jest nawiedzenie Sanktuarium Św. Jana Pawła II i Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz udział w uroczystości obchodów 28 rocznicy powstania Radia Maryja. Zapisy w kancelarii parafialnej lub u p. Teresy Ochmańskiej tel.784 667 339.

 

4.      Od Adwentu (od 01 grudnia) do końca marca msze św. niedzielne o godz. 7,00 zamiast w poklasztornym kościele Św. Michała Archanioła będą odprawiane w kościele parafialnym, bo tu świątynia jest ogrzewana. Praktykujemy to zresztą od kilku lat.

 

5.      Jest do nabycia nasz parafialny kalendarz ścienny na 2020 rok. Poszczególne miesiące zdobią obrazy i zabytki z naszych parafialnych świątyń. Zaznaczone są także uroczystości i wydarzenia życia parafii. Nabywając złóżmy ofiarę, cegiełkę na renowacje świątyń w parafii (5,-).

 

6.      W kancelarii są do nabycia książkowy Kalendarz Rolnika i różne kalendarze Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników

 

7.      Pod patronatem kujawsko- pomorskiego kuratora oświaty, burmistrza Brześcia Kujawskiego, ks. dziekana dekanatu brzeskiego i dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim w dniu 27 listopada 2019 odbędzie się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej pod hasłem  Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele...” (L. Staff). Trudu organizatorskiego podjęła się pani mgr lic. Irena Narewska, katechetka w tej szkole a wspierają ją nauczyciele Anna Sobczak i Izabela Paczkowska - Mendasik.


 

9.      Trwają mozolne i kosztowne prace przy restaurowaniu parafialnej świątyni. W minionym tygodniu odbył się częściowy odbiór prac przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pełny odbiór będzie po zakończeniu i uwzględnieniu uwag konserwatorów zabytków i inwestorów. Czasu mamy już mało ale jest nadzieja, że sprzyjająca na razie pogoda pozwoli tegoroczne prace skończyć w terminie. Musimy za wykonany odcinek prac się już rozliczać. Tym razem wyraźnie już prosimy o ofiary na ten cel, bo mimo zdobytych dofinansowań z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Samorządu Brzeskiego, musimy mieć udział własny. Dofinansowania są określone w procentach do inwestycji. Dziękujemy tym co ofiarami już na to odpowiedzieli. Ofiary na remont prosimy składać u księży lub najlepiej wpłacać na konto bankowe parafii podane w Siewie Brzeskim i na str. internet. parafii, zaznaczając „na remont świątyni” nr konta w KDBS - 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001 lub: 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002.

 

 

 

W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: +Andrzeja Tomczaka, l.63 z Pikutkowa 13. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z naszych rodzin a także zmarłego biskupa Bronisława Dembowskiego i zmarłych kapłanów polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

 

 

Zapowiedzi przedślubne – 17.11.2019 r.

 

·         Przemysław Lewandowski, zam. Brześć Kuj. ul. Traugutta 34
Paulina Urbańska
, zam. Brześć Kuj. ul. Traugutta 34

·         Miłosz Drzewiecki, zam. Brześć Kuj. ul. Traugutta 12
Bogna Aleksandra Jurek
, zam. Paterek ul. Osiedle Sobieskiego 13

     

      INTENCJE MSZALNE:


 

NIEDZIELA – 17 listopada 2019  XXXIII Niedziela zwykła (I/C)

 

   7.00  + Seweryna Łączkowska (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00  1/.
+ Wacław Bretes R40, zmarli z rodz. Bretesów i Grabowskich
            2/. + Grażyna Kwiatkowska R10
            3/. + Agata Przewozikowska – pg
11.00   + Andrzej Rajczuk – pg
17.00   – Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie

 

PONIEDZIAŁEK – 18 listopada 2019                 wsp. bł Karoliny Kózkówny, dz i męczennicy

 

  7.00  1/. + Marian Krawczyk – pg
           2/. + Jakub Michalak – pg

17.00  + Jan Obrzazgiewicz – pg
           + Zdzisława Bacciarelli – pg

 

WTOREK – 19 listopada 2019             

 

  7.00  1/. + Regina Urbańska R2 – pg
           2/. + Halina Stężewska R25

17.00  1/. + Marianna Chlebińska R32, zmarli z rodz. Chlebińskich
                   i Haor z ul. Kolejowej
           2/. + Leszek Szabela R1 – pg

 

ŚRODA – 20 listopada 2019     wsp. św. Rafała Kalinowskiego, kapł.

 

  7.00  1/. + Krystyna Krasińska – pg
           2/. + Włodzimierz Kowalewski – pg

17.00  1/. + Waldemar Jabłoński – pg
           2/. + Danuta Kaczmarek – pg

 

CZWARTEK – 21 listopada 2019   wsp. Ofiarowania NMP

 

  7.00  O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski
             dla Franciszki i Jerzego z racji 55. rocznicy ślubu
17.00  1/. + Regina Błaszczyk – pg
           2/. + Cecylia Gołębiewska (ur.) – pg

 

PIĄTEK – 22 listopada 2019  wsp. św. Cecylii, dz. i męcz.

 

  7.00  + Helena Szczepańska – pg
17.00  1/. + Regina Urbańska – pg
           2/. + Jan Mikołajczyk R1 – pg

 

SOBOTA – 23 listopada 2019

 

  7.00  + Ludwik Nowak – pg
17.00  1/. + Jan Kotas – pg
           2/. + Czesław Kantowicz – pg

 

NIEDZIELA – 24 listopada 2019                Niedziela Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

   7.00  – Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie  (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00  1/.
+ Stefan Stasiak R5
            2/. + Bogusław Głowacki – pg
            3/. + Barbara Zielińska – pg
11.00   + Wojciech Skruszewicz – pg
17.00   + Jan Obrzazgiewicz – pg