11 listopada 2018 - Ogłoszenia

 Ogłoszenia duszpasterskie -11 listopada  2018  - XXXII niedziela okr. zwykł. - B (II)
- Narodowe Święto Niepodległości

 

 

 

             Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości. Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

 

1.                  Dziś 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.  Program w Brześciu Kujawskim: godz.  9.00 w kościele parafialnym Msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji ze szkół, instytucji. Po zakończonej mszy św. delegacje,  w towarzyszeniu Młodzieżowej  Orkiestry Dętej,  przejdą pod pomnik Władysław Łokietka gdzie nastąpi złożenie kwiatów. Ważnym akcentem tegorocznych obchodów będzie ceremonia zamknięcia Brzeskiej Kapsuły Czasu. Brzeska Kapsuła Czasu to projekt, którego celem jest dostarczenie przyszłym pokoleniom Brześcian informacji dotyczących życia naszej społeczności w 2018 roku. Na zakończenie tej części obchodów mieszkańcy zostaną poczęstowani rogalami brzesko- marcińskimi, które skosztują przy dźwiękach wiązanki pieśni patriotycznych  w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry dętej „Brestivia”  Kolejnym punktem obchodów będzie  II Bieg Niepodległości- Bieg Małego Piłsudczyka Bieg odbędzie się na stadionie Miejskim o godz. 11.00. Punktem kulminacyjnym Koncert  z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu Zespołu Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO. W programie koncertu znajdzie się piękna wiązanka polskich pieśni patriotycznych jak i współczesne aranżacje znanych i lubianych rodzimych szlagierów z lat 20. i 30. oraz 2 poł. XX w. Nie zabraknie też świetnej polskiej muzyki filmowej i zagranicznej muzyki popularnej. Koncert odbędzie się o godz. 15.00 w kościele parafialnym. Wstęp wolny.

 

2.                  Przed tygodniem społeczność naszego miasta i gminy wybrała nowego burmistrza, którym został dobrze nam znany młody, zdolny i aktywny Tomasz Chymkowski. Społeczność doceniła jego zasługi we współtworzeniu z obecnym burmistrzem Wojciechem Zawidzkim Brzeskiej Strefy Gospodarczej, której już sąsiedni Włocławek nam zazdrości i rad by się teraz podłączyć bo wszystko pięknie się układa. Pan Burmistrz Elekt ma też duże zasługi w szerzeniu kultury w naszym mieście. Bez jego merytorycznego zaangażowania i bezinteresownej pomocy renowacja naszych świątyń nie przebiegałaby tak sprawnie. Wielkie uznanie za zachowanie klasy w okresie wyborczym i nie uleganie nieeleganckim prowokacjom.

 

3.                  Skupiłem się na nowym burmistrzu ale dziś na koniec kadencji trzeba wyrazić wielki szacunek dla składającego po 20 latach urząd dotychczasowego włodarza gminy Pana Wojciecha Zawidzkiego. Odchodzi z własnej woli (nie startował w tych wyborach na burmistrza) w apogeum sukcesów oraz mądrze i skutecznie wskazuje bliskiego współpracownika na następcę, by kontynuował prowadzone dzieła. W nowej roli, jako radny powiatu, który w całym powiecie uzyskał najwięcej głosów w wyborach, jeszcze szerzej będzie mógł promować nasze miasto i gminę. Dziękujemy i życzymy dalszej owocnej pracy dla naszej Małej Ojczyzny. 

 

4.                  W najbliższą środę (14.11.) w naszej parafii, tradycyjnie o godz. 19.00 msza święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. Zapraszamy...

 

5.                  Uczniowie klasy 3A gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 1 biorą udział w ogólnopolskim projekcie Szkoły Dialogu, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Głównym celem projektu jest spacer edukacyjny poprowadzony szlakiem mniejszości żydowskiej w naszym miasteczku, na który zapraszamy mieszkańców Brześcia i okolic. Odbędzie się on 17 listopada br. (sobota) od godziny 10.00. Zbiórka na Placu Łokietka przy pomniku. W programie: prezentacja zdjęć zabytków żydowskich i Brześcia sprzed lat, mały poczęstunek z przysmakami żydowskimi, quizy z nagrodami, dużo wiedzy na temat kultury żydowskiej. Prosimy zabrać ze sobą otwarte głowy, wygodne buty i ciepłe ubrania. W razie złej pogody spacer może zostać przesunięty na 24 listopada (sobota), także wówczas od godz. 10.00 przy pomniku.

 

6.                  We włocławskiej katedrze, w niedzielę 18 listopada o godz. 19,00 odbędzie się koncert, wystąpi Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne miłośników muzyki chóralnej i przyjaciół włocławskiej katedry. Wstęp wolny.

 

7.                  Zaplanowane na ten rok prace przy restaurowaniu północnej elewacji parafialnej świątyni zmierzają ku końcowi. Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Brześciu Kuj. i ofiar parafian mogliśmy uregulować za dwie faktury sumę 230 tysięcy złotych. Pozostałe faktury będziemy realizować na miarę posiadanych środków. We wtorek w pracowni konserwatorskiej w Toruniu odbył odbiór przez komisję konserwatorów i proboszcza odnawianych tam zabytkowych feretronów z kościoła poklasztornego Św. Michała Archanioła. Część należności (udział własny Parafii) za te prace w wysokości 16,5 tys. zostały uregulowane, czekamy jeszcze na przyznaną nam dotację Urzędu Marszałkowskiego na uregulowanie pozostałej należności. Na razie, dzięki zrozumieniu parafian i instytucji wspierających radzimy sobie dobrze. Ofiary na remont świątyni i renowację zabytków można składać u księży lub wpłacać na konto bankowe parafii zaznaczając „na remont świątyni” nr konta w KDBS - 21 9550 0003 2003 0021 7844 0001 lub: 91 9550 0003 2003 0021 7844 0002.

 

8.                  Planowany  jest w sobotę 01 grudnia wyjazd do Torunia na uroczystości rocznicowe Radia Maryja. Chętnych prosimy o zapisy u p. Teresy Ochmańskiej tel.784 667 339 lub w kancelarii parafialnej. 

W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: +Lecha Drożdżewskiego, l.71 z ul. Kilińskiego 47; oraz pochowano na naszym cmentarzu +Franciszka Kłosowskiego, l.65 dawniej z Rzadkiej Woli. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

 

INTENCJE MSZALNE:

 

NIEDZIELA – 11 listopada 2018                 Narodowe Święto Niepodległości         XXII Niedziela w ciągu roku (II/B)

   7.00   - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
   1/. – W intencji naszej Ojczyzny
             2/. + Stanisław Gotówka – greg. 7
             3/. + Marianna, Józef, Jan Szareccy i Bernard Krzymowski
11.00    + Anna i Kazimierz Zaparuszewscy
17.00    1/. + Adam Ciechalski R20, teściowie Ciechalscy i zm. z rodz. Kuczyńskich
             2/. + Lech Ciesielski – pg

PONIEDZIAŁEK – 12 listopada 2018                                                                                             wsp. św. Jozafata BM

  7.00    1/. + Barbara Gołębiewska – pg
             2/. + Stanisław Gotówka – greg. 8
17.00    1/. + Kazimierz Zawidzki – pg
             2/. + Zm. z rodz, Kaczmarków, Pawłowskich i Dominikowskich, polegli z I wojnie światowej

WTOREK – 13 listopada 2018      wsp. św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników PL

  7.00   1/. + Janina Winczewska – pg
            2/. + Stanisław Gotówka – greg. 9
17.00   1/. + Józef Nowacki R48
            2/. + Anna Budzińska – pg

ŚRODA – 14 listopada 2018

  7.00   + Stanisław Gotówka – greg. 10
17.00
   1/. + Dariusz Rogiewicz – pg
            2/. + Stanisława Szydłowska – pg
            3/. + Janusz R1 i Marian R22 Stanisławscy – pg
19.00   Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie (Brześć Kuj.)

CZWARTEK – 15 listopada 2018

   7.00   1/. + Jerzy Budzyński – pg
             2/. + Krystyna Szydłowska – pg
 17.00   1/. + Stanisław Gotówka – greg. 11
             2/. + Henryk Szymański – pg

PIĄTEK – 16 listopada 2018

  7.00    + Stanisław Gotówka – greg. 12
17.00    1/. + Włodzimierz Budziszewski – pg
             2/. + Radosław Kotowski – pg
             3/. + Krystyna Szczepaniak (ur.) – pg

SOBOTA – 17 listopada 2018                                                                                        wsp. św. Elżbiety Węgierskiej, zak.

  7.00    1/. + Władysława Rojewska – pg
             2/. + Stanisław Gotówka – greg. 13
16.00    Msza ślubna: Ewelina Kołodziejska i Krystian Zieliński
17.00    1/. + Wanda Bartczak – pg
             2/. + Bronisława R10 i Mieczysław Malinowscy

NIEDZIELA – 18 listopada 2018                                                   Dzień Ubogich / XXIII Niedziela w ciągu roku (II/B)

   7.00   - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie (k-ł św. Michała Archanioła)
   9.00
   1/. + Zm. z rodz. Bretes i Grabowskich
             2/. + Stanisław Gotówka – greg. 14
11.00    + Anna Jabłońska – pg
17.00    + Roman Pawłowski (im.) – pg