25 marca 2018 - Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie - 25 marca 2018  - Niedziela Palmowa  -  B (II)

 

Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii Eucharystycznej, parafian, rodaków i gości. Solenizantom i Jubilatom  najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

1.    Przed tygodniem składaliśmy na tacę ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Jeżeli ktoś nie miał możliwości przed tygodniem niech złoży dziś ofiarę na ten cel. Dziękujemy za ofiary i troskę o świąteczny wygląd w naszych świątyniach...

2.    Dziś zmiana czasu na letni. Wracamy do odprawiania Mszy św. niedzielnych o g. 7,00 w kościele podominikańskim Św. Michała Archanioła. Msze św. popołudniowe w dni powszednie od tego tygodnia o godz. 18,00 i tak będzie do końca września.

3.    Dziś  – niedziela palmowa. Procesja z palmami i z inscenizacją wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Komisja konkursowa wczoraj oceniła przyniesione palmy. Ks. proboszcz przygotował już nagrody, Pan Burmistrz również a Pani Dyrektor BCK dyplomy. W tym roku będziemy chcieli uhonorować podarunkami wszystkich twórców palm konkursowych. Zwykle tych okazałych jest ok. 50 ale będziemy przygotowani i na większą ilość. Główna liturgia Niedzieli Palmowej rozpocznie się w kościele poklasztornym o 10,30. Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm przejdziemy do fary na Mszę św. Podczas procesji będzie na trasie inscenizacja wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy a w świątyni także do czytanej Męki Pańskiej. Palmy będą święcone także na wszystkich mszach św. w niedzielę.

4.    Kancelaria Parafialna czynna tylko do W. Środy włącznie, od W. Czwartku nieczynna aż do wtorku poświątecznego.

5.    Jeszcze dziś a najpóźniej jutro do godz. 8,00 można dostarczać produkty spożywcze, z których zrobimy jak zwykle paczki żywnościowe dla rodzin najbardziej potrzebujących. Przy krzyżu na środku świątyni jest też puszka, do której możemy składać ofiary na ten cel, bo niektórych produktów trzeba będzie dokupić. Od kilku lat hojnymi sercami odpowiadamy, niech będzie tak i w tym roku...

6.    Przed Wielkim Piątkiem prosimy o zadbanie o krzyże i kapliczki przydrożne.

7.    W Wielki Czwartek o g. 18,00 Komunia Św. Rocznicowa. Dzieci do Komunii Rocznicowej będą miały w W. Środę (28.03) o g. 16,00 próbę liturgii a po niej dodatkową dla nich okazję do spowiedzi.

8.    W środę o 18,30 spotkanie ministrantów i lektorów oraz osób zaangażowanych w liturgię Triduum na omówienie liturgii oraz osoby śpiewające psalmy o kontakt z p. Organistą.

9.    Liturgia Triduum Paschalnego - program:

10.              W tym roku podejmiemy kolejny etap poważnej inwestycji - renowację elewacji naszej świątyni parafialnej (fary) oraz renowację zabytków z kościoła poklasztornego. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano nam dotację w wysokości 150 tys. zł a z Urzędu Marszałkowskiego 60 tys. zł (na zabytki ruchome w klasztorku 50 tys.), liczymy też na wsparcie Urzędu Miasta i z Powiatu. Planowaliśmy na ten rok odcinek renowacji elewacji na sumę ok. 600 tys. Pewnie nie uda się zrobić zaplanowanej całości, chyba, że parafianie hojniej w tym roku wesprą. Więcej informacji po świętach i w poświątecznym numerze Siewu Brzeskiego.

11.              Przypominamy, że w zakrystii dostępna jest prasa katolicka, Tygodnik Idziemy i inne pisma.

12.              Wielkanoc w tym roku jest też pierwszą niedzielą miesiąca...

Zapowiedzi przedślubne – 25.03.2018 r.                  

·         Daniel Przybyłowski, zam. Florianowo 17, par. Kłobia

Monika Maria Laskowska, zam. Brześć Kuj. ul. Królewska 11a/2, par. tut.

·         Adrian Emil Żabiński, zam. Włocławek ul. Dąbrowskiego 12, par. Św. Stanisława

Paulina Pietrzak, zam. Brześć Kujawski ul. Narutowicza 12, par. tut.W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: śp. +Krystyny Szczepaniak, l. 86 z ul. Traugutta 2; +Jana Piaseckiego, l.71 z ul. Traugutta 18; +Sabiny Czekalskiej, l.94 z Włocławka, dawnej parafianki; +Jerzego Kuranta, l.75 z ul. Targowej 8; +Jerzego Budzyńskiego, l.55 z ul. Nowej 15. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

 

 

 

 

Liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy 29 – 31 marca 2018 r.

 

Wielki Czwartek - 29.03.2018 - pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Uroczysta Msza św. o godz. 18,00 w naszej świątyni, będzie sprawowana przez kapłanów w intencji dziękczynnej za dar sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Podczas tej liturgii dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, obchodzić będą uroczystość rocznicową. Podczas Liturgii jak zwykle od kilkunastu lat – obrzęd obmywania nóg 12 panom. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do tzw. ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie - czas opuszczenia i trwogę konania. Adoracja do g. 21,00.

 

Wielki Piątek - 30.03.2018  - w tym dniu nie ma Mszy św. Gromadzimy się o godz. 18,00 na Liturgii Męki Pańskiej Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem P. Jezusa do Grobu. O g. 15,00 Godzina Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzedzona Drogą Krzyżową świątyni. Wielkopiątkowym nabożeństwem rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego i innych katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22,00. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.

 

Wielka Sobota - 31.03.2018 - adoracja P. Jezusa w Grobie od godz. 8,00 do 23,00.               Święcenie  pokarmów w Wielką Sobotę od 9,00 do 12,00 co pół godziny i o 16,30 i 17,00. W tym czasie także będzie okazja do spowiedzi (9,00 -11,30). W czasie święcenia pokarmów będzie dodatkowa okazja do spowiedzi. W czasie wieczornych liturgii w Wielki Czwartek, W. Piątek i W. Sobotę nie spowiadamy, ponieważ my księża też chcemy przeżywać tę liturgię. W piątek i sobotę jest to też okazja do chwilowej choćby adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie przy Grobie Pańskim. Ofiary składane przy poświęceniach przeznaczone są na dzieła charytatywne w parafii. Wigilia Paschalnarozpocznie się o godz. 19,00 obrzędem poświęcenia ognia. Na liturgię światła przynosimy świece, w zakrystii są do nabycia świąteczne paschaliki. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22,30. Dziękujemy pszczelarzom, panom Edwardowi Stefaniakowi i Ryszardowi Zaparuszewskiemu, którzy ofiarowali woskowy paschał do naszej świątyni. Jest okazały i pięknie wykonany.

 

Niedziela Wielkanocna - 01.04.2018 – Procesja Rezurekcyjna o godz. 6,00 i Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego - W Wielkanoc nie będzie Mszy św. o godz. 7,00 w kościele Św. Michała Arch. Pozostałe Msze św. o godz. 9,00; 11,00; 17,00.

 

Poniedziałek Wielkanocny - 02.04.2018 - Msze św. o godz. 7,00 (w kościele Św. Michała Arch.); a w parafialnym (Św. Stanisława BM) o 9,00; 11,00; 17,00

+++++

·         Zapraszamy brzeską orkiestrę z BCK do uświetnienia rezurekcji.

·         Zapraszamy jednostki Straży Pożarnej z terenu naszej parafii, by tradycyjnie czuwali przy Grobie Pańskim i wzięli udział w procesji rezurekcyjnej.

·         Prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów do udziału w procesji. Zachęcamy rodziców do przygotowania dzieci z kl. 1 - 4 do sypania kwiatów i udziału w asyście w Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa na rezurekcji o godz. 6.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do asysty. Zachęcamy, aby poszczególne grupy duszpasterskie, wioski czy dzielnice wzięły pod opiekę poszczególne feretrony. Dziękujemy za kontynuowaną już inicjatywę zespołowi ludowemu Spod Strzechy.

·         W Wielką Środę o godz. 17,30 zebranie asysty parafialnej (pań do feretronów, panów do chorągwi, dziewczynek i chłopców do poduszek i szarf, dziewczynek do sypania kwiatów). O pomoc pani Joannie i paniom katechetkom prosimy mamy dzieci, które mogą i zechcą pomóc.

·         Zapraszamy nowe osoby chętne do udziału w asyście. Prosimy o odświeżenie wstążek przy chorągwiach i feretronach a na procesję o przystrojenie feretronów i zadbanie, aby miały pełną obsługę.

 

INTENCJE MSZALNE:

 

 

NIEDZIELA  - 25 marca 2018          Niedziela Palmowa Męki Pańskiej              

 

   7.00   + Teodor R7 i Zofia Chybcińscy (kościół św. Michała Archanioła)
   9.00
   1/. + Sabina R8 i Wacław Malinowscy
             2/. + Mariusz Kowalski (ur.) – pg
 10.30   Procesja Palmowa
 11.00   - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie
 16.30   Gorzkie Żale
 17.00   + Genowefa Osińska R6, Telesfor Andrzejewski R19

 

PONIEDZIAŁEK – 26 marca 2018                    Wielki Poniedziałek

 

   7.00   + Cecylia, Szczepan, Czesława, Stanisław, zm. z rodz. Gotówków, Stasiaków i Ratajów
 18.00   1/. + Zenon Tomalak – pg
             2/. + Stanisław Kaczmarek – pg

 

WTOREK – 27 marca 2018                                   Wielki Wtorek

 

   7.00   + Wiesław Kaczmarek
18.00   1/. + Marian Ciupalski R25, Anna i Wojciech Ciupalscy
            2/. + Halina i Karol Drabkowscy

 

ŚRODA – 28 marca 2018                         Wielka Środa

 

   7.00   + Mirosława Matusiak (rez.)
18.00   1/. + Eugeniusz Kozicki – pg                        
            2/. + Marianna Maćkowiak R2 – pg

 

CZWARTEK – 29 marca 2018                                                                                                     Wielki Czwartek

 

18.00   - MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ
            Komunia Rocznicowa
            Intencja dziękczynna za kapłaństwo

 

PIĄTEK – 30 marca 2018                                                   Wielki Piątek

 

15.00  - Droga Krzyżowa i Godzina Miłosierdzia – Koronka do Bożego Miłosierdzia                                           
18.00  - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

 

SOBOTA – 31 marca 2018                                                                                         Wielka Sobota

 

19.00  - LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

 

NIEDZIELA – 01 kwietnia 2018    Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 

   6.00   - REZUREKCJA - Za Parafian i Ofiarodawców na świątynie brzeskie
   9.00
  
+ Mariusz Kowalski – pg
 11.00   + Jakub R45 i Stanisława Ciesielscy, Wacław Ziółkowski
 16.00   - Msza ślubna: Monika Laskowska i Daniel Przybyłowski
 
17.00  
+ Anna Zielińska – pg

 

PONIEDZIAŁEK – 02 kwietnia 2018     II Dzień Świąt Wielkanocnych

   7.00   + Ryszard Paczkowski (kościół św. Michała Archanioła)
   9.00
  
1/. + Kazimiera Małkiewicz R1
             2/. + Tadeusz R7, Andrzej i Anna Wieczorek, Teresa, Józef i Jerzy Deruccy
 11.00   + Stanisław Biesiadziński – pg
 17.00   + Kazimiera Stefańska – pg