Triduum Paschalne
Liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy 06 – 10 kwietmia 2023 r.
Wielki Czwartek - 06.04.2023 - pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Uroczysta Msza św. o godz. 18,00 będzie sprawowana przez kapłanów w intencji dziękczynnej za dar sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Podczas tej liturgii dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, obchodzić będą uroczystość rocznicową. Podczas Liturgii jak zwykle od kilkunastu lat – obrzęd obmywania nóg 12 panom. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do tzw. ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie - czas opuszczenia i trwogę konania. Adoracja do g. 21,00.
Wielki Piątek - 07.04.2023 - w tym dniu nie ma Mszy św. Gromadzimy się o godz. 18,00 na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem P. Jezusa do Grobu. O g. 15,00 Godzina Miłosierdzia Bożego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprzedzona Drogą Krzyżową o g. 14,40 w świątyni. Wielkopiątkowym nabożeństwem rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.
Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego i innych katolickich miejsc kultu w Ziemi Świętej. Po liturgii czuwanie modlitewne przy Grobie Pańskim do godz. 22,00. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.
Wielka Sobota - 08.04.2023 - adoracja P. Jezusa w Grobie od godz. 8,00 do 22,00.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę od 9,00 do 12,00 co pół godziny i o 17,30 i 18,00. W tym czasie także będzie okazja do spowiedzi (9,00 -11,30). W czasie święcenia pokarmów będzie dodatkowa okazja do spowiedzi. W czasie wieczornych liturgii w Wielki Czwartek, W. Piątek i W. Sobotę nie spowiadamy, ponieważ my księża też chcemy przeżywać tę liturgię. W piątek i sobotę jest to też okazja do chwilowej choćby adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie przy Grobie Pańskim. Ofiary składane przy poświęceniach przeznaczone są na dzieła charytatywne w parafii. Wigilia Paschalna rozpocznie się od godz. 19,00 obrzędem poświęcenia ognia. Na liturgię światła przynosimy świece, w zakrystii są do nabycia świąteczne paschaliki woskowe. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22,00.
Dziękujemy pszczelarzom, szczególnie panom Edwardowi Stefaniakowi i Ryszardowi Zaparuszewskiemu, którzy także w tym roku ofiarowali woskowy ponad 7 kilogramowy paschał do naszej świątyni. Jest okazały i pięknie wykonany.
Niedziela Wielkanocna - 09.04.2023 – Procesja Rezurekcyjna o godz. 6,00 i Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego - W Wielkanoc nie będzie Mszy św. o godz. 7,00 w kościele Św. Michała Arch. Pozostałe Msze św. o godz. 9,00; 11,00; 17,00.
Poniedziałek Wielkanocny - 10.04.2023 - Msze św. o godz. 7,00 (w kościele Św. Michała Arch.); a w parafialnym (Św. Stanisława BM) o 9,00; 11,00; 17,00
+++++
• Zapraszamy brzeską orkiestrę "Brestivia" z BCK do uświetnienia rezurekcji.
• Zapraszamy jednostki Straży Pożarnej z terenu naszej parafii, by tradycyjnie czuwali przy Grobie Pańskim i wzięli udział w procesji rezurekcyjnej.
• Prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów do udziału w procesji. Zachęcamy rodziców do przygotowania dzieci z kl. 1 - 5 do sypania kwiatów i udziału w asyście w Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa na rezurekcji o godz. 6.00. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do asysty. Zachęcamy, aby poszczególne grupy duszpasterskie, wioski czy dzielnice wzięły pod opiekę poszczególne feretrony. Zapraszamy do feretronów członkinie Odnowy w Duchu Św. i Kół Żywego Różańca. Doszły nam odnowione zabytkowe feretrony z kościoła Św. Michała Arch. Dziękujemy za kontynuowaną już inicjatywę zespołowi ludowemu Spod Strzech i Grupom Modlitewnych. W Wielką Środę o godz. 17,30 zebranie asysty parafialnej (pań do feretronów, panów do chorągwi, dziewczynek i chłopców do poduszek i szarf, dziewczynek do sypania kwiatów). O pomoc pani Joannie i paniom katechetkom prosimy mamy dzieci, które mogą i zechcą pomóc. Zapraszamy nowe osoby chętne do udziału w asyście. Prosimy o odświeżenie wstążek przy chorągwiach i feretronach, przystrojenie i zadbanie, aby miały pełną obsługę.