1 grudnia 2013 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 1 grudnia 2013 – I niedz. Adwentu.–  A –



1. Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii: Parafian, Gości i Rodaków parafii. Solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia składamy najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.

Od przyszłej niedzieli (tj. 08 grudnia) niedzielne Msze św. o 7,30 będą w kościele parafialnym. Tutaj bowiem jest kościół ogrzewany a w kościele poklasztornym nie ma takich możliwości. Od marca wrócimy ponownie do kościoła poklasztornego.

2. Dziś, pierwsza niedziela miesiąca – taca na cele inwestycyjne w parafii. Dziękujemy za dzisiejsze hojniejsze ofiary, zwykle w te niedziele taca jest dwa razy większa niż zwykle. Odbieramy to jako docenianie tego co jest w parafii robione...

3. Dziś I niedziela Adwentu. Jest to czas bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Adwent jest czasem pobożnego oczekiwania. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele. Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką. Innym zwyczajem jest zawieszanie w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas Rorat zapala się odpowiednią liczbę świec. Dawniej Adwent był czasem szczególnej aktywności różnych bractw,  istniało również bractwo roratnie, które ze sprzedaży świec uzyskiwało fundusze na pomoc ludziom ubogim. Obecnie corocznie podobną akcję prowadzi katolicka Caritas.

4. Caritas naszej diecezji kolejny raz uczestniczy w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom. Kupując świece Caritas pomagamy najuboższym dzieciom z naszej diecezji. Kupując świece – podarujmy dzieciom radość. Świece małe po 5,-, duże po 15,- Niech świeca Caritas – symbol pojednania, zapłonie na większości wigilijnych stołów. Do nabycia przed świątynią...

5. Adwent wiąże się z miłosierdziem i zauważeniem potrzeb innych ludzi, szczególnie tych którzy cierpią biedę, w naszej świątyni jest okazja podzielenia się z innymi produktami spożywczymi, które można składać do koszy przy bocznych ołtarzach od dziś do niedzieli 22 grudnia. Produkty nie mogą być przeterminowane, muszą mieć przynajmniej do Bożego Narodzenia termin ważności. Prosimy o produkty typu makaron, cukier, mąka, koncentraty, mogą być konserwy lub wędlina pakowana i słodycze. Z tych produktów powstaną paczki żywnościowe dla rodzin najbardziej potrzebujących.

6. Zapraszamy na roraty we wtorki i czwartki na godz. 17,00 a w pozostałe dni tygodnia na godz. 7,00. Dzieci we wtorki i czwartki prosimy z lampionami - w te dni będą też otrzymywały roratnie pamiątki. Zachęcamy rodziców z dziećmi a zwłaszcza przygotowującymi się do I-Komunii Św.

7. Rekolekcje adwentowe w naszej parafii będą w dniach 13-15 grudnia (piątek-niedziela). Szczegóły za tydzień.

8. W tym tygodniu przypada I-piątek. Msze św. w I-piątek o 7.00; 16.00 (dla dzieci) i 17.00 (dla gimnazjalistów i dorosłych).  Okazja do spowiedzi na pół godziny przed mszami św. Podczas Mszy św. o 17,00 – nauka dla przygotowujących się do bierzmowania...

9. W tym tygodniu I-sobota miesiąca – spotkanie Kół Żywego Różańca i nowych chętnych, o g. 16,30 wspólny różaniec o g. 17,00 – Msza św. z konferencją formacyjną.

10. Poświęcone opłatki p. Organista roznosi do rodzin naszej parafii. W tym tygodniu zamierza być:
poniedziałek i wtorek - Krakowska, Targowa, Żeromskiego , Podmierna i Obwodowa
środa - Kolejowa, Ogrodowa;
czwartek - Rybaki, Głowackiego, Dubois;
piątek - Pl. Łokietka, Narutowicza, Reymonta;
sobota - Kilińskiego, Polna, Zielna, Kujawska, Piastowska, I- Armii WP

11. Do nabycia w zakrystii i kancelarii jest jeszcze listopadowy numer Siewu Brzeskiego.... oraz parafialny brzeski kalendarz ścienny na 2014 a także znane kalendarze Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników. Warto się nimi zainteresować.

12. Wczoraj z parafii pojechał autokar z pielgrzymami do Torunia na obchody 22 rocznicy powstania Radia Maryja. Radio Maryja i Telewizja Trwam w naszej polskiej rzeczywistości są bardzo potrzebne. Inaczej bylibyśmy bardziej ubodzy. Radio Maryja, Telewizja Trwam informują nas o tym, o czym inni nie mówią. Wielu z RM modli się...

13. W I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się trzyletnie przygotowanie polskiej młodzieży do ŚDM 2016. W związku z tym w parafiach naszej Diecezji powołane będą grupy formacyjne młodych w ramach Duszpasterstwa ŚDM. Spotkania formacyjne w parafii odbywać się będą w każdym miesiącu. O terminach będziemy powiadamiać.

14. Na stronie internetowej parafii podane zostało ogólne rozliczenie tegorocznych prac przy wymianie dachu kościoła poklasztornego. Zamieścimy je także w Siewie Brzeskim. Teraz trzeba jeszcze spłacić dług za wykonane prace. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel przez parafian i innych dobrodziejów. Każda ofiara ma znaczenie... W przyszłym roku trzeba będzie podjąć prace konserwatorskie elewacji. Zakres obejmował będzie między innymi: wykonanie i malowanie tynków, naprawę uzupełnienie uszkodzonych cegieł, czyszczeni i impregnacja cegieł, wykonanie instalacji osuszającej. Z tego tytułu poniesione zostały koszty w zakresie opracowania dokumentacji projektowej wraz z programem prac konserwatorskich które wyniosły 7000 zł. Będzie to inwestycja dość kosztowna, więcej niż tegoroczne wydatki.

 

Zapowiedzi przedślubne - 01.12.2013 r.

• Patryk Dąbrowski, stanu wolnego, zam. Brześć Kuj. ul. Orzeszkowej 6a
Justyna  Andrzejewska, stanu wolnego, zam. Brześć Kuj. ul. Orzeszkowej 6a,

•    Paweł Mieczysław Ciesielski i Aneta  Pińkowska, oboje stanu wolnego,
oboje zam. Brześć Kuj. ul. Kilińskiego 12/1                      

Informacja komendanta Posterunku Policji.

Na terenie działania Posterunku Policji w Brześciu Kujawskim odnotowuje się przypadki oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych i samotnych. Sprawcy takich oszustw, udają osoby bliskie, policjantów czy też urzędników wyłudzając od swoich ofiar pieniądze pod pretekstem potrzeby uzyskania natychmiastowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Powstałe w ten sposób straty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dążąc do tego, aby jak najbardziej skutecznie zapobiegać tej fali oszustw i chronić w ten sposób osoby starsze i samotne funkcjonariusze tut. Posterunku, zapraszają na spotkanie w dniu 04 grudnia 2013 r. o godz. 16- tej, które odbędzie się w Sali Gminnego Ośrodka kultury w Brześciu Kujawskim. Podczas spotkania zostanie pokazany między innymi film edukacyjny jak uchronić się przed tego typu przestępstwami.
(Kierownik Posterunku Policji w Brześciu Kuj. KMP we Włocławku,  asp. szt. Henryk Marczewski)

15. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: + Marianny Podzińskiej, l.94 z ul. Polnej 37; +Krystyny Kmieć z d. Lewandowskiej z Włocławka, dawn. Rzadka Wola. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin parafian polecamy Miłosierdziu Bożemu.  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 


INTENCJE MSZALNE:


Niedziela  –  1 grudzień 2013 – I NIEDZIELA ADWENTU – ROK A

  7.30   + Zygmunt Mroczkowski R 15 i zm. z rodz. Mroczkowskich
  9.00   + Marta Stanna
11.00   + Marian, Stanisława i Maksymilian Stanisławscy
17.00   + Franciszek, Joanna, Kazimierz Budziszewscy
                                                                   Za Parafian – poza parafią

Poniedziałek – 2 grudzień 2013 – 

7.00   1/  + Marek Urbański – pg
          2/ + Ryszarda Ozdowska - pg
17.00  1/ + Halina Chojnacka - pg
                                                                                                                                    
Wtorek – 3 grudzień 2013 –  św. Franciszka Ksawerego - wspomnienie
     
   7.00   + Irena Szafrańska - pg
  17.00  1/ + Franciszka i Piotr Budziszewscy
            2/ + Tadeusz Siborowski R 25
            
Środa –  4 grudzień 2013 – św. Barbary - wspomnienie

7.00    + Maria i Stanisław Szmajda - pg
17.00  1/ + Barbara Kaczalska (z racji imienin)
          2/ + Barbara Iżycka (z racji imienin)

Czwartek – 5 grudzień 2013 –

7.00    + Anna Gruszecka - pg
17.00  1/ + Bronisława Klóska R 1
          2/ + Stanisław Goździecki – rez.

Piątek – 6 grudzień 2013 – św. Mikołaja - wspomnienie

7.00    + Jan Jankowski R 4
16.00  + Lech Bet - pg
17.00  + Eugeniusz Kamiński - pg 
           
Sobota –  7 grudzień 2013 – św. Ambrożego - wspomnienie

  7.00   1/ + Apolonia Kafka - pg
           2/ + Ryszard Pawlak - pg
17.00  + Stanisława i Jakub Ciesielscy – rez. 

Niedziela  –  8 grudzień 2013 – II NIEDZIELA  ADWENTU  - ROK - A

  7.30 + Krystyna Smolińska - pg
  9.00 + Leszek Jarecki - pg
11.00 + Kazimierz Michałowski R 12, Franciszka i Franciszka Muszyńscy - rez
17.00 + Maria Szmajda - pg
                                                                             Za Parafian – poza parafią

 

 

WIERZĘ W SYNA BOŻEGO

 

List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013

 

Drodzy Bracia i Siostry!

 

1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia. W tym okresie łączymy się w naszym oczekiwaniu ze wszystkimi sprawiedliwymi synami i córkami Izraela. W sposób szczególny łączymy się z Maryją i jej Oblubieńcem, św. Józefem, dla których Adwent – od chwili Zwiastowania – był radosnym wyczekiwaniem na narodziny Jezusa. Dzisiejsza liturgia przypomina nam ten czas wypatrywania naszego zbawienia. Pan jest blisko. „Nadeszła godzina powstania ze snu” (por. Rz 13, 11).

Oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości (por. Hi 12,10). Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych?  W takim klimacie trudno jest zrozumieć, że Adwent musi mieć swój rytm i swoje tempo. A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt. Na naszej adwentowej drodze Kościół zaprasza nas do czuwania razem z Maryją, do pogłębiana w czasie rorat nadziei na spotkanie z Panem. W dniach skupienia, rekolekcjach  adwentowych i sakramencie pokuty możemy przygotować nasze serca na spotkanie z Tym, który przychodzi i otworzyć je na potrzeby innych.

 

2. Czekamy na rocznicę Chrztu Polski. Rozpoczynający się Adwent wpisuje się w inny czas oczekiwania, nieco dłuższy, związany  z1050. rocznicą Chrztu Polski. Będziemy ją przeżywać za trzy lata. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało nie tylko dzieje Kościoła na ziemiach polskich, ale także przyczyniło się do powstania zrębów polskiej państwowości. Od momentu przyjęcia chrztu w 966 roku rozpoczęły się dzieje naszej ojczyzny. Chrzest Mieszka I położył stabilny fundament dla tworzonego przez niego państwa. Przede wszystkim jednak przyjęcie chrześcijaństwa spowodowało wielki zwrot w wymiarze religijnym. Polacy zaczęli odchodzić od bałwochwalstwa, odcinać się od barbarzyństwa i odrzucać wielożeństwo. Na płaszczyźnie państwowej wprowadzono normy prawa rzymskiego. Jakże ważna jest także kulturotwórcza rola Chrztu Polski, widoczna najbardziej w prowadzonych przez Kościół szkołach, znajdująca swój wyraz m.in. w sztuce, muzyce, literaturze i architekturze.

Świętowanie tej rocznicy jest ważne, ale nie może być celem samym w sobie. Znajomość naszej przeszłości pozwala odkrywać i doceniać chrześcijańskie korzenie, z których wyrastamy. Służy to patrzeniu na teraźniejszość przez pryzmat wiary w Boga, by w konsekwencji budować naszą przyszłość na fundamencie doświadczenia żywego spotkania z Chrystusem. Chcemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, stało się impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary.

W ramach przygotowania do tego jubileuszu Konferencja Episkopatu Polski opracowała program duszpasterski na lata 2013-2017, którego mottem są słowa: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Program ten jest propozycją duchowej drogi, prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary. Jest ono ważne w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach a zwłaszcza wobec naszych sióstr i braci, którzy żyją już tak, jakby Boga nie było, dla których Adwent nie istnieje, bo nie mają na co czekać. Chcemy najpierw ewangelizować samych siebie. Chcemy się nawracać. Ale chcemy także docierać z Dobrą Nowiną do tych, którzy – jak mówi Papież Franciszek – „żyją na peryferiach”.

            Rok pracy duszpasterskiej, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, przeżywać będziemy pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. „Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, (…) jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem” (KKK 423). Wyznanie to jest fundamentem naszej wiary. Wierzymy Jezusowi, gdy przyjmujemy Jego Słowo i spotykamy się z Nim w sakramentach. Wierzymy w Jezusa, gdy przyjmujemy Go osobiście w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszych środowiskach. Pozwólmy Mu przemawiać do naszych serc i budzić w nich tęsknotę za tym, co prawdziwe, dobre i piękne. A zatem pozwólmy Mu, by nas prowadził drogą życia.

 

3. Oczekujemy na kanonizację Jana Pawła II. W rozpoczynającym się roku duszpasterskim szczególnym wydarzeniem będzie kanonizacja dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Z radością oczekujemy i przygotowujemy się na ogłoszenie świętym naszego wielkiego Rodaka.

Wielu z nas należy do pokoleń, którym dane było doświadczyć działania mocy Bożej w tym niezwykłym człowieku. Jan Paweł II konsekwentnie uczył nas, że siła wiary zależy od otwarcia na działanie Ducha Świętego. Sam każdego dnia prosił Ducha Świętego o Jego dary. Praktykę tej modlitwy wyniósł z rodzinnego domu. Nauczył się jej od swojego ojca i był jej wierny przez całe życie. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, jak Bóg wysłuchiwał jego modlitwy, czyniąc go narzędziem swej łaski.

W czasie pierwszej wizyty w Ojczyźnie, w kościele w Wadowicach, Jan Paweł II zatrzymał się przy chrzcielnicy i na kolanach dziękował Bogu za dar nowego życia otrzymanego na chrzcie świętym. W prosty sposób pokazał nam, jak bardzo potrzebne jest, byśmy pielęgnowali w sobie duchowość chrzcielną. W 1988 roku pisał: „Wśród licznych życiowych odkryć nie może zabraknąć jednego, które posiada podstawowe znaczenie dla każdej ludzkiej istoty: osobistego odkrycia Jezusa Chrystusa. Odkrywanie Chrystusa wciąż od nowa i coraz lepiej, jest najwspanialszą przygodą naszego życia. Ale nie wystarczy odkryć Go tylko raz jeden. Każde bowiem odkrycie Go staje się zachętą do tego, by jeszcze bardziej Go szukać i coraz lepiej poznawać” (Orędzie na IV Światowy Dzień Młodzieży, n. 1).

W zakończonym przed tygodniem Roku Wiary uświadamialiśmy sobie, że wiara jest darem, ale także poważnym zadaniem. Nie możemy poprzestać na wzruszeniach. Nie możemy tylko wspominać przeszłości. Dlatego nie powinniśmy uciekać przed odpowiedzialnością za przekaz wiary tym, którzy idą z nami i przyjdą po nas. To jest największe wyzwanie, przed jakim stajemy. Postarajmy się wypełnić to zadanie, poprzez kierowanie się zasadami wiary, dawanie świadectwa w najbliższym otoczeniu i obronę Kościoła. Wiara musi przenikać nasze myślenie i działanie, naszą pracę nad sobą i apostolstwo. Do takiej odpowiedzialności przygotowywał nas Jan Paweł II, „błogosławiony ze względu na swą wiarę mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską (por. Homilia Benedykt XVI w czasie beatyfikacji Jana Pawła II). Jego kanonizacja jest ostateczną pieczęcią, gwarantującą autentyczność tego, czym sam żył i co nam proponował. Od nas zależy, czy ogłoszenie świętym tego Świadka wiary zostawi w nas ślad, czy zaowocuje w naszych sercach i postawach żywą wiarą, głęboką nadzieją i gorącą miłością.

            Niech Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta, której tak bardzo zaufał błogosławiony Jan Paweł II, oręduje za nami u swego Syna i wyprasza nam żywą wiarę i apostolski zapał.

 

Na owocne przeżywanie Adwentu wszystkim w ojczyźnie i przebywającym po za jej granicami z serca błogosławimy.

 

 

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi

obecni na 363. Zebraniu Plenarnym

 Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

w dniu 8 października 2013 r.