Niedziela Palmowa w Brześciu Kujawskim

Po raz 20 Niedziela Palmowa miała w naszej parafii wyjątkową oprawę. Uroczysta . procesja z palmami przez miasto i z inscenizacją wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Na ten dzień przygotowujemy zwykle piękne i okazałe palmy, które biorą udział w konkursie. Do konkursu przystąpiły szkoły, poszczególne klasy ze szkół, grupy, sołectwa, rodziny i osoby indywidualne. Jest to  wyraz duchowości i także nasz wkład w tworzenie lokalnej kultury. Główna liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczęła się przed kościołem Św. Michała Archanioła Po odczytaniu Ewangelii i poświęceniu palm przeszliśmy do Fary na Mszę św. Podczas procesji była na trasie inscenizacja tamtego jerozolimskiego wydarzenia a w świątyni także do czytanej Męki Pańskiej.

 

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=fg-kNGKVCoo

 

Po raz 20 w Brześciu Kujawskim Wielkanocny Konkurs Palm - 2019 rok


    Organizatorami są Parafia św. Stanisława B.M., Urząd Miejski i Brzeskie Centrum Kultury. W składzie Komisji Konkursowej obradowali: Anita Gierszewska, Jolanta Misterska, Irena Zawidzka, Ludmiła Małkowska, Violetta Matusik. Wspierał radą i pomocą ks. prałat Ireneusz Juszczyński. Komisja nagrodziła 27 palm w czterech kategoriach: A - palma przygotowana przez osoby indywidualne lub rodzinę; B - palma przygotowana przez grupę osób lub organizację/instytucję; C - palma przygotowana przez klasę lub grupę młodzieży; D - palma przygotowana przez klasę lub grupę dzieci.
    Podziwiano pomysł, sposób wykonania a przede wszystkim przepięknie, misternie wykonane kwiaty, kompozycje z suszonych kwiatów i ziół. Wiele osób poświęciło swój wolny czas, aby w ten sposób uczcić w tradycyjnej procesji ulicami miasta z korowodem palm, który stał się brzeską tradycją, wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.
    Kategoria A:
I miejsce: Aleksandra Bielicka z Pikutkowa; Monika Ćwiklińska; Rodzina Ptaszyńskich z ul. Mickiewicza; Lidia i Amelia Piotrowskie oraz Iwona Budziszewska z Guźlina
II miejsce: Wioletta i Marek Urbańscy z dziećmi z Rzadkiej Woli; Mateusz Ptaszyński, Kaja Szymańska i Weronika Lewandowska; Tobiasz Kraczkowski; Mateusz Ochmański i Jakub Kwaśniak.
    Kategoria B:
I miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu; Sołectwo Guźlin; Sołectwo Kuczyna; Zespól Folklorystyczny ,,Spod Strzechy '' przy Brzeskim Centrum Kultury oraz Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza ,,Jaś” w Brzeziu.
    Kategoria C:
I miejsce: klasa IV b ze Szkoły Podstawowej nr1: Zespół Szkół nr 2; klasa VI d ze Szkoły Podstawowej nr1.
II miejsce: klasa IVc ze Szkoły Podstawowej nr 1; klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 1.
    Kategoria D :
I miejsce: Smerfy i Żabki Przedszkole nr 1 ,,Krainy Bajek” (3-4latki); klasa IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 1; Jagódki, Misie, Biedronki z Przedszkola nr 1 „Krainy Bajek” (5-6latki); Krasnoludki z Przedszkola nr 1 ,,Krainy Bajek”(4 latki);
II miejsce: Pszczółki z Przedszkola nr 1 z ,,Krainy Bajek” - Oddział Integracyjny.
    Nagrodę specjalną przyznano pani Marioli Różańskiej z Kuczyny, która oprócz wkładu w wykonanie palmy z sołectwa wykonała jeszcze cztery palmy dla księży (nie zgłosiła ich wprawdzie do konkursu) z żywych gałązek, suszonych kwiatów, ziół i zbóż. Oprócz wymienionych i nagrodzonych było jeszcze wiele pięknych palm nie biorących udziału w konkursie i właśnie tym przyznaliśmy „brązowe medale” w konkursie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
    Nagrody – pozycje książkowe i albumy ufundował ks. prałat Ireneusz Juszczyński, natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Brześć Kujawski Tomasz Chymkowski podarował 3 bony do ,Empiku''. Decyzją komisji zostały one przyznane klasom młodszym obu szkół z naszego miasta i dla przedszkola w celu uzupełnienia księgozbioru. Dziękujemy.