Obchody święta Odzyskania Niepodległości w Brześciu Kujawskim

Uroczyste obchody święta Odzyskania Niepodległości w Brześciu Kujawskim rozpoczęły się  o godzinie 9.00 mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji ze szkół, instytucji, która odprawiona została w kościele parafialnym.

Po zakończonej mszy delegacje, w towarzyszeniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przeszli pod pomnik Władysław Łokietka gdzie nastąpiło złożenie kwiatów.

https://nwloclawek.pl/artykul/swieto-niepodleglosci/554983

Ważnym akcentem tegorocznych obchodów była Ceremonia zamknięcia Brzeskiej Kapsuły Czasu.

Brzeska Kapsuła Czasu to projekt, którego celem jest dostarczenie przyszłym pokoleniom Brześcian informacji dotyczących życia naszej społeczności w 2018 roku.

Uczeń lub osoba dorosła pisze list do swojego rówieśnika z przyszłości. Wybrane prace zostaną umieszczone w Brzeskiej Kapsule wraz z preambułą o następującej treści:

My mieszkańcy Brześcia Kujawskiego, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dla uczczenia tej podniosłej chwili, umieszczamy w kapsule czasu osobiste refleksje na temat życia i pracy w ojczyźnie i naszym mieście. Zawieramy w nich swoje marzenia i postulaty związane z kierunkami rozwoju Polski, Brześcia Kujawskiego, zadajemy pytania, co można byłoby zrobić aby życie Polaków uczynić lepszym, piękniejszym i bardziej szlachetnym. Liczymy, że za 50 lat, kiedy kapsuła zostanie otwarta, kolejne pokolenie Brześcian zapozna się z naszymi listami, odkryje nasze marzenia, porówna znany sobie Brześć Kujawski z tym z roku 2018.

Na zakończenie tej części obchodów mieszkańcy zostali poczęstowani rogalami Brzesko- Marcińskimi, które skosztowali przy dźwiękach wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry dętej „Brestivia”

Kolejnym punktem obchodów był II Bieg Niepodległości- Bieg Małego Piłsudczyka

Bieg odbył się na stadionie Miejskim o godzinie 11.00

Punktem kulminacyjnym obchodów był KONCERT Z OKAZJI 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI w wykonaniu Zespołu Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO.

W programie koncertu z okazji „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”, znalazło się zarówno piękna „wiązanka polskich pieśni patriotycznych” jak i współczesne aranżacje znanych i lubianych rodzimych szlagierów z lat 20., 30. oraz 2 połowy XX w. Nie zabrakło też świetnej polskiej muzyki filmowej i hitów zagranicznej muzyki popularnej.

W koncercie usłyszeliśmy miedzy innymi pieśni oraz arie i duety z oper m.in. S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, J. Elsnera

Koncert odbył się o godzinie 15.00 w kościele parafialnym.