Dożynki '2017

„Plon niesiemy, plon W gospodarza dom,
Żeby dobrze plonowało, Po sto korcy z kopy dało,
Plon niesiemy, plon, W gospodarza dom.”

Ostatnia niedziela sierpnia, już tradycyjne, jest w naszej gminie dniem dziękczynienia rolników, składanego Bogu za pomyślne zbiory.
Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw.

 

Korowód dożynkowy, składający się z 23 delegacji , prowadzony przez starostów dożynek panią Iwonę Majchrzak i Tomasza Cabana uroczystym wejściem do kościoła rozpoczął tegoroczne święto plonów.
Delegacje składały na ręce celebransa ks. Ireneusza Juszczyńskiego przyniesione przez siebie dary- wieńce, chleby, kosze z owocami. Po zakończeniu mszy korowód dożynkowy z poświęconymi darami ruszył na plac przy Szkole Podstawowej nr 1, aby tam dary te podzielić i rozdać wśród przybyłych mieszkańców.
Korowód poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra dęta wraz z grupą taneczną mażoretek. Podczas części obrzędowej głos zabrał starosta dożynek, burmistrz Brześcia Kujawskiego oraz pani poseł Joanna Borowiak. Odczytano też nadesłane listy.
Na zakończenie części obrzędowej burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki wręczył podziękowania i piękny wazon państwu Spychalskim, aby podkreślić to, że są tegorocznymi laureatami konkursu na najlepsze gospodarstwo w Polsce. Z dumą możemy powiedzieć, że najlepsi rolnicy w Polsce pochodzą z naszej gminy.
Po części obrzędowej odbyła się cześć artystyczna podczas której wystąpił zespół folklorystyczny „Dzieci Kujaw” zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Brestivia”. W programie znalazł się także koncert „Kapeli z szaconkiem”. W tym roku gwiazdą wieczoru był kabaret „Ławeczka” z serialu Ranczo. Lubiani bohaterowie serialowi Solejuk, Hadziuk i Pietrek w towarzystwie konferansjera Jacka Łapota i muzyka Dariusza Szweda dali półtoragodzinny program pełen dowcipów, anegdot, piosenek, bawiąc naszą publiczność do łez. Po programie kabaretowym odbył się widowiskowy pokaz fire show . Zwykle pokazy fire show witały na teatrach ulicznych ciesząc się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też w tym roku postanowiliśmy aby pokaz tańca z ogniem stal się jednym z punktów programu dożynkowego.
W części artystycznej znalazły się także konkursy dla publiczności. Największym zainteresowaniem cieszyła się rywalizacja w dojeniu sztucznej krowy.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Od 16.00- do 19.00 odbył się blok zabaw dla dzieci pt. „W krainie jaskiniowców” . Były konkursy, zabawy, pokaz baniek mydlanych i malowanie twarzy. Na zakończenie bloku dla dzieci strażacy z OSP Brześć Kujawski przygotowali ogromną pianę, która stała się miejscem wspaniałej zabawy. Dzieci mogły także wejść do nowoczesnego samochodu strażackiego oraz do nowoczesnej śmieciarki.
Nowym akcentem na tegorocznych dożynkach były stoiska sołectw, na których można było poczęstować się swojskimi wyrobami: chlebem ze smalcem, ciastem, owocami i innymi smakołykami przygotowanymi przez gospodynie z naszej gminy. Swoje stoiska przygotowały następujące sołectwa: Stary Brześć, Pikutkowo, Kąkowa Wola, Guźlin, Wieniec, Machnacz. Piękne dekoracje stoisk i serwowane na nich przysmaki zgromadziły wokół stoisk wiele osób. Warto dodać, że sołectwom towarzyszyli także twórcy, czy też pszczelarze serwujący pyszne miody. Czteroosobowe delegacje przygotowujące stoiska otrzymały od organizatorów pamiątkowe ręczniki.
Smakołyki serwowane były także przez panie Spod Strzechy. Na ich stoisku można było poczęstować się bigosem, chlebem ze smalcem, twarożkiem ze szczypiorkiem, ogórkami, ciastem i pyszną kiełbaską.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Tomas”
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta plonów.

Więcej:

 

http://www.brzesckujawski.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=91:dozynki-gminno-parafialne&Itemid=127