Zmarł ks Biskup Dembowski

Komunikat dotyczący pogrzebu Biskupa Bronisława Dembowskiego

Kuria Diecezjalna we Włocławku z żalem zawiadamia, że dnia 16 listopada 2019 r. około godziny 1:00 w nocy zmarł w szpitalu we Włocławku Biskup Senior Bronisław Jan Maria
Dembowski.
Urodził się on 2 X 1927 r. w Komorowie, w powiecie Ostrów Mazowiecka. Przeżył w kapłaństwie 66 lat, w biskupstwie 27, a Diecezją Włocławską zarządzał przez 11 lat.
Jako kapłan warszawski był przez 35 lat związany z duszpasterstwem przy kościele św. Marcina, gdzie skupiała się ówczesna opozycja antykomunistyczna. Był obserwatorem, delegowanym przez ówczesnego Prymasa Polski, obrad Okrągłego Stołu i działał w licznych organizacjach kościelnych. Szczególna więź łączyła go z duszpasterstwem niewidomych w Laskach pod Warszawą. Przez wiele lat wykładał filozofię na ATK w Warszawie i w Metropolitalnym Seminarium Warszawskim.
W dniu 25 marca 1992 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu ks. Bronisława Dembowskiego Biskupem Włocławskim. Święcenia biskupie przyjął 20 kwietnia 1992 r. w katedrze włocławskiej. Jako biskup był członkiem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, Rady ds. Ekumenizmu, ds. Apostolstwa Świeckich, ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi (1996-2004), współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów, od 1984 r. był Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym. Od 1991 do 2001 był członkiem Międzynarodowej Rady Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i asystentem kościelnym Rady Ruchów Katolickich w Polsce.
Jako Biskup Włocławski utworzył 16 nowych parafii, reerygował kapitułę przy kolegiacie
sieradzkiej (1993), dokończył przerwany przez śmierć biskupa Jana Zaręby, II Synod Diecezji Włocławskiej i promulgował jego dekrety (1994), podejmował w Licheniu Ojca Świętego Jana Pawła II (1999), przeprowadził w diecezji nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej (1996) i rozpoczął nawiedzenie parafii przez obraz Jezusa Miłosiernego, zamknął proces informacyjny 108 męczenników II Wojny Światowej (1996), przewodniczył uroczystościom związanym z dziękczynieniem w diecezji za ich beatyfikację (1999) oraz uroczystościom jubileuszowym roku 2000. W tym samym roku 6 stycznia był głównym konsekratorem biskupa pomocniczego Diecezji Włocławskiej Stanisława Gębickiego. W 2003 r. przeszedł na emeryturę.
Uroczystości pogrzebowe zmarłego Pasterza odbędą się we Włocławku. W piątek 22 listopada br. od godziny 14 00 odbędzie się modlitewne czuwanie w Kurii Diecezjalnej. O godzinnie 1430 kondukt pogrzebowy wyruszy do katedry, gdzie o godzinie 15 00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego Pasterza. Liturgia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 23 listopada br. w katedrze włocławskiej o godzinie 11 00 gdzie po jej zakończeniu trumna z ciałem zostanie złożona w krypcie Biskupów Włocławskich.
Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering prosi Kapłanów, aby wieczorem, w piątek 22 listopada br., we wszystkich kościołach diecezji była sprawowana Msza św. w intencji zmarłego Biskupa Seniora.

+ Stanisław Gębicki
Wikariuszs Generalny

11 listopada 2019

Odpust MB Różańcowej

W niedzielę 6 października przeżywaliśmy w parafii odpust Matki Bożej Różańcowej.

Ponieważ czczony od XVII wieku wizerunek Matki Bożej Różańcowej znajduje się w poklasztornym kościele Św. Michała Archanioła, zasadniej jest aby suma była odprawiona właśnie tam. Od ubiegłego roku zmieniliśmy nieco kolejność uroczystości. I tak, o godz. 12,00 wyruszyliśmy z procesją eucharystyczną w pełnej asyście z kościoła parafialnego do kościoła odpustowego przed wizerunek Matki Bożej Różańcowej. W drodze rozważaliśmy bolesne tajemnice różańcowe. Tam w naszym parafialnym sanktuarium M.B. Różańcowej była msza św. odpustowa, której przewodniczył ks. Maciej Jasiński, proboszcz z Brzezia. Po mszy św. wróciliśmy w procesji maryjnej do kościoła parafialnego. Ołtarze w tym roku przygotowali: rodzice dzieci przygotowujących się do I-Komunii św., następny członkowie kół Żywego Różańca i Odnowy w Duchu Św., i  kolejny młodzież przygotowującą się do bierzmowania i ich rodzice.

Czytaj więcej: Odpust MB Różańcowej

Siew Brzeski - Październik 2019

Dostępny jest nowy numer Siewu Brzeskiego, a w nim m. in. foto-relacje z odpustów MB Różańcowej i Św. Michała Arch.,  koncertu organowego, nabożeństw fatimskich i pierwszych sobót wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi, pielgrzymki ośmioklasistów do Lichenia, poświęcenia kapliczki MB Niepokalanej w Rzadkiej Woli przy domu pp. Glonków i Gołębiowskich, wieści ze szkół ilustrowane zdjęciami, katecheza dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych, tekst dzisiejszych królewskich ślubów  brzeskich, informacja o planowanym  na 27 listopada 2019 r. w Brześciu Kuj. w SP1 powiatowym  konkursie recytatorskim  poezji  religijnej. Ponadto informacja ZSCKR w Starym Brześciu o bezpłatnym  kwalifikacyjnym  kursie zawodowym prowadzenia produkcji  rolniczej ze szkoleniem na prawo jazdy kat. T oraz szczegółowy program Uroczystości Wszystkich Św. i Dnia Zadusznego.

VIII Koncert Organowy

 

Za nami kolejna edycja Jesiennego Koncertu Organowego, którego organizatorem jest BCK i parafia.  Artystą tegorocznego koncertu był profesor Andrzej Chorosiński.
Koncert poprowadziła pani Lucyna Klarecka, która przed każdym utworem przytaczała krótką biografię jego autora oraz zapoznawała słuchaczy z charakterystykę utworu.
Warto dodać, że pan Adam Klarecki - organista katedry włocławskiej od wielu lat pomaga w organizacji naszych koncertów, za co składamy serdeczne podziękowania.
Koncerty organowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasteczka. Dzięki współpracy udaje tworzyć się wspaniałe projekty. Posiadanie w parafii wysokiej klasy instrumentu musiało zaowocować organizowaniem koncertów organowych, co od ośmiu lat skutecznie nam się udaje. Dziękujemy publiczności i zapraszamy za rok na kolejny jesienny koncert organowy.


Czytaj więcej: VIII Koncert Organowy