Święta Wielkanocne w diecezji – bp Mering podjął decyzje

Biskup Włocławski Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej, w którym określił zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Na podstawie decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz rekomendacji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dostosował przebieg liturgii i obrzędów do nadzwyczajnej sytuacji, jaka jest epidemia.
 
Nabożeństwa będą miały uboższy przebieg, odprawiane będą praktycznie bez udziału wiernych (zasada do 5 osób w kościele). Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Modlitwę błogosławieństwa najstarszy z rodziny odmówi na rozpoczęcie śniadania wielkanocnego. Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, ani tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim, ani poświęcenia ognia w Wigilie Paschalną. Nie będzie procesji rezurekcyjnej – jedynie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w drzwiach świątyni.
 
Zostało również określone, w jaki sposób wierni mogą się przygotować do Wielkanocy i co w razie niemożności wyspowiadania się przed Świętami.

 

https://www.diecezja.wloclawek.pl/pl,news2,swieta_wielkanocne_w_diecezji_%E2%80%93_bp_mering_podjal_decyzje,1320.html#tresc_strony