VIII Koncert Organowy

Za nami kolejna edycja Jesiennego Koncertu Organowego, którego organizatorem jest BCK i parafia.  Artystą tegorocznego koncertu był profesor Andrzej Chorosiński.
Koncert poprowadziła pani Lucyna Klarecka, która przed każdym utworem przytaczała krótką biografię jego autora oraz zapoznawała słuchaczy z charakterystykę utworu.
Warto dodać, że pan Adam Klarecki - organista katedry włocławskiej od wielu lat pomaga w organizacji naszych koncertów, za co składamy serdeczne podziękowania.
Koncerty organowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasteczka. Dzięki współpracy udaje tworzyć się wspaniałe projekty. Posiadanie w parafii wysokiej klasy instrumentu musiało zaowocować organizowaniem koncertów organowych, co od ośmiu lat skutecznie nam się udaje. Dziękujemy publiczności i zapraszamy za rok na kolejny jesienny koncert organowy.

Prof. Andrzej  Chorosiński

Andrzej Chorosiński  . studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku i kompozycji w klasie Prof. Tadeusza Paciorkiewicza w roku 1974.

W  roku 1972 otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Był finalistą konkursów improwizacji w Haarlem /1973/ i Norymberdze /1978/.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset  w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli  im. Pawła VI  w  Watykanie,   Katedrze  Św.  Patryka  w  Nowym  Jorku. Town Hall w Adelajdzie

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad  20 płyt  LP  i  CD dla firm polskich i niemieckich.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał  tytuł  „Podwójnej Platynowej Płyty”  płycie CD nagranej w  Bazylice w Licheniu.

W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W  latach 1993 - 2000 był  członkiem  Prezydium  AECAM -  Stowarzyszenia  Rektorów  Europejskich  Uczelni  Muzycznych .

W latach 1997-2002 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym 8 międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej.

Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych , w Paryżu „Grand Prix de Chartres”, w USA,  Niemczech, Polsce i Litwie, gdzie dwukrotnie był przewodniczącym jury.

W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa  w  Keimyung University w Południowej Korei.

Jest honorowym  obywatelem miast   Frombork ,Jelenia  Góra  i  Kłodzko, Polanica  Zdr. przyznanych  za  zasługi w  popularyzowaniu  kultury  muzycznej.

Posiada liczne odznaczenia – m. innymi -Zasłużony Działacz Kultury, Gloria Artis, „Ecclesiae Populoque Servitio Praestanti”

Jest   autorem  licznych  projektów  w zakresie  budownictwa organowego  w Polsce  / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich   Świętych w Warszawie

Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Biaslymstoku/ jak również w   Niemczech,  Kanadzie  i  Japonii.

Uczestniczył, jako organista w oprawie muzycznej  uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie.