Dożynki 2014

Dożynki to jedne z najpiękniejszych obrzędów dziękczynnych, które od wieków kultywowane są na polskich ziemiach. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników i sposobem na podziękowanie za tegoroczne plony. 24 września 2014 roku odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Niedzielne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim, po której barwny korowód udał się na ul. Reymonta, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe. Imprezę uświetniły występy sceniczne zespołów muzycznych i ludowych, prezentujące tradycyjne dla polskiej wsi obrzędy i zwyczaje. Ponadto nie zabrakło muzycznego akcentu ze wschodu. Po raz pierwszy bowiem na terenie naszej gminy wystąpił Zespół Ludowy „Fortuna” z Brześcia na Białorusi. Tegorocznym Dożynkom towarzyszyły również liczne atrakcje, m.in. Wioska Ginących Zawodów, pokazy rycerskie oraz „Jarmark brzeski”, na którym swoje wyroby zaprezentowały twórcy ludowi i rękodzielnicy z regionu. Uroczystości uświetnił występ Jerzego Kryszaka oraz koncert zespołu "Kapela z Szaconkiem".